Hlavní navigace

Seriál Příchod hackerů

Seriál o příbězích prvních počítačových hackerů. Geniálních konstruktérů, programátorů, podnikatelů i kyberzločinců, kteří pomáhali utvářet svět počítačů a internetu.

Příchod hackerů: „414s“ – skauti z Milwaukee

Osmdesátá léta byla v mnoha směrech dobou nevinnosti – uživatelů, výrobců operačních systémů a vlastně i hackerů. Snad nejlépe to ilustruje příběh sedmi mladých „hackerů“ z Milwaukee, kteří si říkali podle telefonní předvolby svého města prostě „414s“. Jejich příběh až nápadně připomíná film WarGames.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: MOD a válka gangů

Pokud byste hledali něco zcela typického pro období mladistvých hackerů na přelomu osmdesátých a devadesátých, pak je to zcela jistě naprostá paranoia bezpečnostních složek, senzacechtivost médií a naivita. Jen díky kombinaci těchto tří fenoménů mohlo dojít k „velké válce hackerů“ či „válce gangů v kyberprostoru“.

Doba čtení: 5 minut

Příchod Hackerů: Legion of Doom

BBS nebyly jen prvním místem, kde si hackeři vyměňovali informace a tipy. Staly se také místem, kde se mladí „bezpečnostní nadšenci“ začali organizovat. Mělo to praktické i sociální výhody, ale také jednu velkou nevýhodu: známé hackerské skupiny k sobě přitahovaly více nežádoucí pozornosti než solitéři.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: operace Sundevil

Místem, kde jste před masovým nástupem internetu mohli najít informace o bezpečnostních slabinách počítačových systémů, byly BBS. Právě ty se staly cílem prvního celostátního zátahu proti „hackerům“. Operace Sundevil měla být reakcí na údajný útok na telefonní síť AT&T. Ten se ale ve skutečnosti nikdy nestal.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: Kevin Mitnick, Stanley Mark Rifkin a sociální inženýrství

Vlámat se do zabezpečených systémů a převést deset milionů dolarů na svůj účet nebo získat přístup k citlivým informacím nemusí znamenat, že jste hackerský bůh nebo programátorský guru. Někdy prostě stačí být dostatečně drzý, přesvědčivý a o potřebné informace si jednoduše správným způsobem říct.

Doba čtení: 8 minut

Příchod Hackerů: Brain bratrů Alviových

Autory virů se, podobně jako autory vtipů, jen zřídka podaří vypátrat. Brain byl ale jiný – na PC byl první, byl nedestruktivní a jeho autoři se pod něj nejen podepsali ale dokonce nechali i svou adresu a telefon. Byla to zkrátka jiná doba a Brain měl být spíše varováním potenciálním pirátům a reklamou, než hrozbou.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: Lorraine Jaye Minera (aneb jak se zrodily Amiga a ST)

Symbolem počátku devadesátých let byla rivalita mezi uživateli Commodore Amiga a Atari ST. Nevznikla sama od sebe – její počátky sahají až do roku 1980, kdy geniální Jay Miner odešel z Atari, aby se věnoval návrhu grafického čipsetu pro novou generaci herních konzolí a počítačů „Lorraine“ známou dnes jako Amiga.

Doba čtení: 11 minut

Příchod hackerů: Raskinův Macintosh, počítač pro miliony

První počítače s grafickým rozhraním, tedy Xerox Alto a Star, neoslovily masy a nedobyly počítačové trhy. Chyba ale nebyla v samotném nápadu, jako spíše v načasování a ceně. Úkolu udělat z počítače spotřební elektroniku, kterou pochopí i vaše babička, se jako první ujali ve společnosti Apple.

Doba čtení: 8 minut

Příchod Hackerů: Douglas Engelbart, Alan Kay a Xerox PARC (GUI 1. část)

Klávesnici a myš (či touchpad) považujeme při práci s počítačem za naprostou samozřejmost. Ti, kterým je přes třicet, si ale možná ještě vzpomenou na dobu, kdy ikony, okna, posuvné lišty a vlastně ani myš nebyly standardem, přestože se zrodily v hlavě několika geniálních inženýrů a hackerů před půl stoletím.

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: Don Estridge, Sparky Sparks a vítězství IBM (IBM PC 3. část)

Den D přišel ve středu 12. srpna 1981. V hotelu Waldorf Astoria New York byl představen počítač, který měl v následujících třiceti letech změnit svět. Vypadal nudně, béžově, kancelářsky. Přesto bylo PC v podání IBM doslova hackerským kouskem – svou koncepcí, konstrukcí, filozofií i marketingem.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: Gary Kildall, Tim Paterson a Rod Brock (IBM PC 2. část)

„Hackerů” – geniálních programátorů, nadšenců a podnikatelů, jejichž osudy se při zrodu IBM PC proťaly, byla řada, jen málokdo je ale dnes zná. Gary Kildall z Digtial Research, Tim Paterson a Rod Brock z SCP měli to štěstí i smůlu, že po cestě potkali Jacka Samse z IBM a Billa Gatese z Microsoftu.

Doba čtení: 11 minut

Příchod hackerů: William Lowe, Don Estridge a IBM PC (1. část)

„Pokud soutěžíte s lidmi, kteří začali v garáži, musíte také začít v garáži,“ prohlásil prý Don Estridge v době, kdy v IBM zahájili práce na „PC“. Byla to pravda – PC dobylo svět především proto, že bylo vyvíjeno úplně jinak než dosavadní projekty IBM. Tým byl placen korporací, ale dělal věci „po hackersku“.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: Jack Tramiel, Chuck Peddle a Commodore

Jeden do USA dovážel československé psací stroje, ale kvůli levné japonské konkurenci musel začít vyrábět pokladny a kalkulačky. Druhý navrhl čip, který je podle některých prvním skutečným mikroprocesorem, ale protože jej chtěl zlevnit, musel odejít ke konkurenci. Poté se oba spojili a značka Commodore dostala nový význam.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: sir Clive Sinclair a jeho „gumák“

Byl geniálním vynálezcem a fanatikem do miniaturizace a zároveň dosažení co nejnižší ceny. Tomu ale často padla za oběť ergonomie a někdy i kvalita jeho výrobků. Přesto to byl sir Clive Sinclair, komu se podařilo dostat malý počítač s gumovou klávesnicí do statisíců dětských pokojů, včetně těch v Československu.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: manželé Wiliamsovi

V tomto díle seriálu o „příchodu hackerů“ se společně vrátíme do slunné Kalifornie. Po zrodu osobních a domácích počítačů i prvních videoher se podíváme, jak se díky jednomu nenápadnému programátorovi online účetních systémů a jeho manželce milující adventure hry zrodilo odvětví počítačových her.

Doba čtení: 10 minut

Příchod hackerů: Wau Holland, BTX a Chaos Computer Club

Osmdesátá představovala v západní Evropě vrchol éry telekomunikačních monopolů. Snad nic jej nesymbolizuje lépe než situace v tehdejší SRN, kde rozvoj digitální komunikace Německá spolková pošta držela takřka pod krkem. Byla to ideální situace pro zrod nejslavnější hackerské organizace starého kontinentu.

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: Nolan Bushnell, Al Alcorn a „automaty“

Možná si je ještě pamatujete. Maringotky s herními (nikoliv výherními) automaty, které pendlovaly na přelomu osmdesátých a devadesátých let po tehdejším Československu patří do dětství většiny husákových dětí. Fenomén automatových „arcade“ videoher se ale zrodil o více než desetiletí dříve ve Spojených státech.

Doba čtení: 11 minut

Příchod hackerů: dva Stevové

Ikonické logo nakousnutého jablka gigantické společnosti Apple si dnes s „hackerstvím“ spojí asi málokdo. Byli to ale právě dva známí Stevové, Jobs a Wozniak, a jejich Apple Computer, kdo od MITS převzal štafetu, aby udělal z domácího (respektive osobního) počítače běžnou součást našich životů.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: takové to domácí počítání

Přestože první hackeři dokázali s mainframe systémy konce padesátých a počátku šedesátých let řadu zajímavých kousků, ještě o deset let později zůstával počítač exkluzivní výbavou podniků, armády a univerzit. Při ceně v řádu minimálně desítek tisíc dolarů si ani nikdo nedokázal představit, že by měl počítač doma.

Doba čtení: 10 minut

Příchod hackerů – TMRC: hackeři modelových železnic

Tech Model Railroad Club je patrně nejslavnější organizovanou skupinou železničních modelářů na světě. Především ale sídlí na MIT a tak vlastně není až tak překvapivé, že místní první „hackeři“ si poněkud netradičním způsobem hráli s modelovou železnicí a prvními počítači.

Doba čtení: 10 minut

Příchod hackerů: kapitán Křupka a modrá krabička

První hackeři nebyli organizovaní zločinci ani bojovníci proti globalizaci či tajným službám. Byli to především hračičkové, kteří zkoumali svět informací a telekomunikací na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a zjišťovali, co všechno by jim mohlo „projít“, případně kde by se mohli zadarmo „svézt“.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: John Forbes Nash

Byl to svým způsobem posměšek. Označení někoho, kdo hledá zkratku, aby snáze dosáhl cíle. Původní etymologie slova „hack“ to naznačuje: sekat, osekat, zkrátit. Tak vnímal některé studenty a kolegy ve 40. a 50. letech geniální matematik John F. Nash. Říkal jim „hackers“. Sám ale hackerem vlastně nikdy nebyl.

Doba čtení: 8 minut