Hlavní navigace

Seriál Programování pod Linuxem pro všechny

Sérii článků pro lidi, kteří přešli na Linux včera a chtějí se naučit nějaké "fígle". Naučíme vás psát programy, které budou funkční a budou opravdu "něco dělat". Předpokládáme, že máte nějaké zkušenosti s C.

Programování pod Linuxem pro všechny (24)

Dnešní článek bude...poslední :(. Čeká nás ještě přesměrovávání vstupu a výstupu a nějaká ta závěrečná řeč (jako na pohřbu ;))

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (23)

Dnes se podíváme na další metodu komunikace mezi procesy. Jedná se o mapování souboru do paměti, které je realizováno funkcí mmap().

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (22)

Dnes se podíváme na synchronizaci procesů pomocí semaforů. Probereme zde alokaci a dealokaci semaforů, inicializaci a známé operace wait a post.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (21)

Dnes začneme novou kapitolu, a to komunikace mezi procesy. Budeme se zabývat sdílenou pamětí, která, jak již název napovídá, umožňuje sdílet určitý pamětový segment mezi více procesy.

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (20)

V minulém dílu jsme si vysvětlovali synchronizaci vláken pomocí podmíněné proměnné. Dnes bych vám chtěl ukázat praktické uplatnění této metody.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (19)

Dnes se podíváme na třetí prostředek, který je možné použít k synchronizaci vláken - podmíněnné proměnné. Jedná se o první část, která nastíní problém.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (18)

Dnes si povíme o dalším mechanismu k synchronizaci vláken, bude se jednat o semafory. A úplně dokončíme povídání o mutexech.

Doba čtení: 5 minut

Programování pod Linuxem pro všechny (17)

Dnes si povíme, jak řídit činnost vláken pomocí mutexu.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (16)

Dnes si povíme něco o čistících obslužných funkcích, které lze použít k dealokaci systémových zdrojů vláken a začneme řešit problémy synchronizace.

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (15)

Dnes si povíme něco o speciální datové oblasti vláken, která umožňuje vláknům mít vlastní kopii dat.

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (14)

Dnes se podíváme na asynchronně a synchronně zrušitelná vlákna a nezrušitelná vlákna.

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (13)

Dnes si povíme něco o identifikačních číslech vláken, atributech vláken a rušení vláken. Pokud vás toto téma zajímá, nebo prostě čtete tento seriál pravidelně, neváhejte a vejděte...

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (12)

Dnes si povíme něco málo o předávání dat do vláken, spojování vláken a návratových kódech vláken.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (11)

Dnes nás čeká další zajímavé téma: vlákna. Pokusím se vám vysvětlit, co to vlákna jsou a jak vytvořit nové vlákno.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (10)

V dnešním dílu ukončíme kapitolu o procesech. Probereme si čekání na ukončení podřízeného procesu, procesy zombie a asynchronní odstraňování podřízených procesů.

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (9)

V dnešním dílu se podíváme na plánování procesů pomocí funkce a příkazu nice. Najdete zde také výpis nejpoužívanějších signálů a naučíte se signály odesílat procesům.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (8)

V dnešním dílu se podíváme na vytváření procesů. Proberu zde funkci fork() a funkce ze skupiny exec. Máte se tedy na co těšit...

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (7)

V dnešním dílu dokončím povídání o libtool. Naučíte se ladit programy vytvořené pomocí libtool, instalovat knihovny a spustitelné programy.

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (6)

Dnešní díl naváže na minulý - bude se zabývat knihovnami. Nikoli však takovými věcmi, jako je rozdíl mezi dynamickými a statickými knihovnami, ale skočím rovnou na praktičtější otázky. Naučíte se vytvářet a spojovat knihovny se spustitelnými kódy pomocí nástroje libtool.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (5)

V dnešním dílu proberu, jak jsem minule slíbil, použití nestandardních adresářů pro uložení dynamických knihoven (pomocí proměnné LD_LIBRARY_PATH a přeložení programu s volbou -Wl, -rpath) a zavádění dynamických knihoven za běhu programu.

Doba čtení: 3 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (4)

V dnešním dílu probereme knihovny. Zabývat se budeme vytvářením a použitím knihoven dynamických a statických. Jelikož toto téma je poněkud rozlehlejší, dokončení se dočkáte až v dílu následujícím. Pokud nevíte, co to knihovny jsou a jak se používají, hurá na to...

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny (3)

V dnešním dílu si konečně povíme o vytváření dočasných souborů, bude se jednat o funkce využívající k zápisu a čtení dat deskriptor souboru i proměnnou typu *FILE.

Doba čtení: 5 minut

Programování pod Linuxem pro všechny (2)

Vítám vás u nového dílu našeho programovacího seriálu. Jak už jsem v minulém dílu předeslal, dnes se budeme zabývat funkcí getopt_long, naučíme se používat systémové proměnné a vytvářet dočasné soubory. Tak tedy s chutí do toho!

Doba čtení: 4 minuty

Programování pod Linuxem pro všechny

Na ROOTu se nachází mnoho článků zabývajících se programováním, ale většina se zabývá jen určitým problémem a nevšiml jsem si článku, který by byl pro lidi, kteří přešli na Linux včera a chtějí se naučit nějaké "fígle". Rozhodl jsem se tedy napsat sérii takovýchto článků sám. Měla by vás naučit psát programy, které budou funkční a budou opravdu "něco dělat". Předpokládám, že máte nějaké zkušenosti s C. Tak se pusťme do prvního dílu.

Doba čtení: 5 minut