Hlavní navigace

Seriál Reason: programovací jazyk nejen pro webové aplikace

Oficiální stránka jazyka popisuje Reason jako ECMAScript 2030, ale bez historického balastu. Facebook vzal poměrně starý a ozkoušený jazyk OCaml a vytvořil pro něj JavaScriptovou syntax. To znamená, že kořeny mnoha výhod a nevýhod Reasonu sahají k OCamlu.

Úvod do jazyka Reason: reference a generalizace

Na závěr našeho seriálu si řekneme o referencích, o automatické generalizaci a o omezeních automatické generalizace. Článek je zakončen seznamem zdrojů, kde lze vyčíst další informace o Reasonu.

Radek Miček

20. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Úvod do jazyka Reason: polymorfní varianty a objekty

Dnes si ukážeme alternativy ke standardním variantám a záznamům, které podporují řádkový polymorfismus. Bude se jednat o typy, které není třeba explicitně definovat, a přesto lze vytvářet jejich hodnoty.

Radek Miček

13. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Úvod do jazyka Reason: funktory

V dnešním díle se budeme zabývat funktory, jejichž pochopení nám umožní používat další datové struktury ze standardní knihovny. Tento díl rovněž ukazuje, jak implementovat vlastní datovou strukturu.

Radek Miček

6. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Úvod do jazyka Reason: moduly

Systém modulů v Reasonu je velice mocný nástroj. Dnes se naučíme základy práce s moduly. Ukážeme si, jak definovat modul, jak skrýt části modulu před jeho uživateli a co to jsou abstraktní a privátní typy.

Radek Miček

27. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Úvod do jazyka Reason: tail rekurze

Dnes se opět budeme zabývat rekurzí. Řeč bude o psaní rekurzivních funkcí, jenž potřebují pouze konstantní prostor na zásobníku volání. Vyhneme se tak jeho přeplnění při práci s rozsáhlými strukturami.

Radek Miček

20. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Úvod do jazyka Reason: rekurze

Na začátku dnešního článku se naučíme psát rekurzivní funkce. Poté si ukážeme, jak lze v Reasonu reprezentovat seznamy čísel a jak s těmito seznamy pracovat pomocí rekurzivních funkcí.

Radek Miček

13. 2. 2018 0:00 | Facebook
Doba čtení: 4 minuty

Úvod do jazyka Reason: varianty, pattern matching a ošetřování chyb

Dnes si ukážeme, jak Reason zobecnil výčtový typ známý například z C++ nebo Javy a jak s tím souvisí pattern matching. Zobecněné výčtové typy i pattern matching využijeme při ošetřování chybových stavů.

Radek Miček

6. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Reason: N-tice, záznamy a úvod do pattern matchingu

Dnešní díl bude o stavových komponentách v Reactu. Abychom takové komponenty mohli programovat, naučíme se napřed používat n-tice a záznamy v Reasonu. Kromě toho si zlehka představíme jeden z trumfů Reasonu – pattern matching.

Radek Miček

30. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Úvod do jazyka Reason: proměnné a funkce

Základními stavebními kameny programů v Reasonu jsou proměnné a funkce. Proto náš úvod do jazyka začneme právě jimi. Dále zodpovíme otázku, zda stačí, když programovací jazyk podporuje pouze funkce s jedním parametrem.

Radek Miček

23. 1. 2018 0:00 | Facebook
Doba čtení: 4 minuty

Reason: programovací jazyk od Facebooku nejen pro webové aplikace

V tomto článku si představíme programovací jazyk od Facebooku, Reason. Řekneme si, jak se liší od populárních programovacích jazyků, v jakých situacích exceluje a kdy je naopak vhodné použít jiný jazyk.

Radek Miček

16. 1. 2018 0:00 | Facebook
Doba čtení: 5 minut