Hlavní navigace

Seriál Současné bezpečnostní hrozby

Seriál vznikl za přispění Národního CSIRT týmu České republiky CSIRT.CZ, který provozuje sdružení CZ.NIC, správce české národní domény. CSIRT.CZ je bezpečnostní tým pro koordinaci řešení bezpečnostních incidentů v počítačových sítích provozovaných v České republice. Cílem jeho členů je pomáhat provozovatelům internetových sítí v České republice zřizovat jejich vlastní bezpečnostní týmy a bezpečnostní infrastrukturu, řešit bezpečnostní incidenty a tím zlepšovat bezpečnost jejich sítí i globálního Internetu.

 

O počítačové bezpečnosti se v poslední době hovoří čím dál častěji. Hlavním důvodem je přibývající množství útoků, úniků citlivých informací a přímý dopad těchto událostí na zbytek světa. V seriálu se zaměříme na současný stav, trendy, hlavní hrozby a obranu proti nim.

Za hranice síťařského desatera

Dnešní článek volně navazuje na nedávný článek Síťařské desatero při připojování sítě do internetu. Zmíněné desatero stručně popisovalo sadu základních pravidel, které je při připojování vhodné dodržet a zajistit tak co nejméně problematický provoz sítě a služeb v této síti poskytovaných nebo čerpaných.

Doba čtení: 7 minut

Síťařské desatero při připojování sítě do internetu

Tento článek popisuje některé ze základních zásad a postupů, které je vhodné dodržovat při realizaci připojení počítačové sítě do internetu. Mnohé z nich jsou sice více či méně známy, ale ne všichni správcové je dodržují. Jejich aplikací se ovšem vyvarujeme mnoha problémů, které nás jinak mohou potkat.

Doba čtení: 8 minut

Ransomware – „policejní virus“ na pitevním stole

Tvůrci malwaru kvůli zisku neúnavně vymýšlejí stále nové finty. Jednou z nich je opustit komplikované obchodní modely s prodejem ukradených informací a získat od uživatelů peníze přímo. A pěkně automaticky, ať s tím není mnoho práce. Podívejme se do útrob jednoho konkrétního vyděračského malware.

Doba čtení: 11 minut

ISP: útoky řešíme stále a bude ještě hůř

Společnost GTS patří v Česku mezi největší poskytovatele připojení. Samozřejmě se jí přímo dotýkají velké internetové útoky, musí řešit DDoS na své zákazníky a nabízet jim různé způsoby ochran. Navštívili jsme pražské datacentrum Nagano, abychom se podívali na to, jak se dělá bezpečnost ve velké firmě.

Doba čtení: 5 minut

Adam Golecký, NIX.CZ: nechceme rozhodovat o dobrém a špatném provozu

NIX.CZ je největším českým peeringovým uzlem a spojuje se v něm více než stovka různých sítí. Ve špičkách tudy teče 200 Gbps datového provozu. Často jde o různé velké DDoS útoky a mnozí volají po tom, že by právě NIX měl těmto problémům předcházet a čelit jim. Jaké má peeringové centrum možnosti?

Doba čtení: 6 minut

Botnety: novinky ze světa Linuxu

Botnety patří k silným zbraním dnešního kyberzločinu a slouží jako platforma pro celou řadu útoků a dalších nekalých aktivit internetových zločinců. Připomeňme dnes populární DDoS útoky, jejichž realizace přímo vyžaduje rozsáhlou a distribuovanou infrastrukturu spolupracujících „botů“. Jak se dělá botnet?

Doba čtení: 11 minut

CERT/CSIRT týmy a jejich role

S pojmy CERT a CSIRT se poslední dobou opět roztrhl pytel a jsou zmiňovány ve všech možných významech, situacích a rolích – připomeňme nedávné (D)DOS útoky na webové služby provozované v České republice, nebo zákon o kyberbezpečnosti připravovaný Národním bezpečnostním úřadem, o kterém se na Root.cz psalo nedávno.

Doba čtení: 23 minut

Role uživatelů při boji s kybernetickými útoky

Ač si to běžní uživatelé nemusí ani uvědomovat, jejich role při boji s kybernetickými útoky a obecně v oblasti bezpečného provozu sítí a služeb je nezanedbatelná. To oni jsou pověstným lidským faktorem, který často rozhoduje. Ne nadarmo zkušený správce říká, že koncový uživatel je klíč k bezpečnosti.

Doba čtení: 12 minut