Hlavní navigace

Seriál Source Mage GNU/Linux

Správa linuxových distribucí založených na zdrojových kódech může být stejně "snadná" jako správa binárních linuxových distribucí. Stačí se naučit několik základních příkazů. V případě Source Mage GNU/Linux stačí pochopit jednu anglickou větu.

Source Mage GNU/Linux: Stabilní, vývojovou nebo cvs verzi?

Source Mage GNU/Linux dává uživatelům možnost snadné instalace nejenom stabilních, ale také vývojových nebo dokonce cvs verzí softwarových produktů. Což takhle vývojovou verzi GIMPu nebo denně "čerstvý" MPlayer? Varování: Vývojové i cvs verze jsou vysoce návykové. Jejich používání může vést k odmítání verzí stabilních.

Doba čtení: 8 minut

Source Mage GNU/Linux: není init jako init (2)

Na linuxovém tržišti: "Už máme téměř všechno. Chybí nám pouze init." "Vezmeme System V init nebo BSD init?" "V žádném případě. K výjimečné distribuci pouze výjimečný init." "Daemontools, Minit, Jinit, Pinit, Runit, SSS, BusyBox, Depinit, Serel, Twsinit nebo Simpleinit?" "Simpleinit-MSB!!!"

Doba čtení: 9 minut

Source Mage GNU/Linux: časové znamení ohlásilo ...

V sobotu 10. ledna 2004 ve 13 hodin 37 minut a 04 sekund UTC měli přívrženci unixových operačních systémů důvod k oslavě. Unixové hodiny odbíjely přesně 1 073 741 824 sekund. Že nevíte, co je zvláštního na 1073741824? Tvůrce Simpleinit-MSB to také nevěděl. Už to ale ví a bude si to dobře pamatovat, protože systémy používající Simpleinit-MSB, nejenom Source Mage GNU/Linux, přestaly s úderem 1073741824. sekundy fungovat.

Doba čtení: 6 minut

Source Mage GNU/Linux: Není init jako init

Dle vývojářů alternativních inicializačních modelů jsou uživatelé všech možných unixových operačních systémů už po celá léta omezováni inicializačními modely BSD init a System V init. Uživatelé si své omezování ale vůbec neuvědomují. Možná je to i tím, že žádný z alternativních initů neznají, a tudíž netuší, o co přicházejí.

Doba čtení: 8 minut

Source Mage GNU/Linux (6) alias Výlet do říše verzí (5) - Perforce

Dnešní šestý díl seriálu zabývajícího se linuxovou distribucí Source Mage GNU/Linux je rovněž šestým dílem seriálu věnovaného systémům pro správu zdrojových kódů. K vývoji Source Mage GNU/Linux je používán systém Perforce (The Fast Software Configuration Management System), což je systém podobných (často slyšet, že výrazně lepších) vlastností jako CVS, Subversion, BitKeeper apod.

Doba čtení: 6 minut

Source Mage GNU/Linux: aktualizace systému

Source Mage GNU/Linux je na rozdíl od běžných binárních linuxových distribucí aktualizován průběžně. Stoupenci této distribuce neslaví uvedení její nové verze dvakrát do roka. Source Mage vychází čtyřikrát za den. Každých šest hodin (v případě řešení bezpečnostních problémů i častěji) jsou poskytovány aktuální grimoire i sorcery. Systémy s nainstalovaným Source Mage GNU/Linux tak mohou být aktualizovány i několikrát denně.

Doba čtení: 5 minut

Source Mage GNU/Linux: spelly

Logo linuxové distribuce Source Mage GNU/Linux obsahuje velkého černého ptáka. Angličané jej nazývají raven. Jaké je jeho české jméno? Krkavec, nebo havran? Kromě ornitologického koutku dnes zmíníme i správu softwarových produktů v linuxových distribucích. Hlavní pozornost je věnována spellům - kouzlům. Chcete se naučit kouzlit?

Doba čtení: 6 minut

Source Mage GNU/Linux: instalace

Zdroje informací o Source Mage GNU/Linux. Wiki. Bugzilla. Instalace Source Mage GNU/Linux. Instalace softwarových produktů. Sedmadvacet otázek kladených při instalaci přehrávače MPlayer. Konfigurace a instalace linuxového jádra. Distribuovaný překlad.

Doba čtení: 3 minuty

Source Mage GNU/Linux: trocha historie

Správa linuxových distribucí založených na zdrojových kódech může být stejně "snadná" jako správa binárních linuxových distribucí. Stačí se naučit několik základních příkazů. V případě Source Mage GNU/Linux stačí pochopit jednu anglickou větu (uvnitř článku). Před podrobným "větním rozborem" se ale nejprve podíváme trochu do historie.

Doba čtení: 5 minut

Source Mage GNU/Linux - I

Což takhle linuxovou distribuci, kterou lze 100% optimalizovat pro konkrétní hardware? Což takhle linuxovou distribuci, která je průběžně aktualizována a kdykoli obsahuje nejnovější verze softwarových produktů? Což takhle linuxovou distribuci Source Mage GNU/Linux?

Doba čtení: 6 minut