Hlavní navigace

Seriál Správci souborů v Linuxu

Už od dob Norton Commandera jsou uživatelé zvyklí na pohodlnou práci se soubory ve dvoupanelovém či jiném správci. Pro Linux jich existuje nepřeberné množství. Tento seriál vás jejich světem provede.

JCommander: šikovný souborový manažer v jazyce Java

O jednom souborovém manažeru napsaném v jazyce Java jsme už našem seriálu psali, byl to muCommander. Jeho kolega JCommander nabízí řadu zajímavých vlastností – od možnosti volby vzhledu přes multiplatformitu až po práci s taby, archivy nebo FTP. To vše bez nutnosti instalace nebo složité konfigurace.

Doba čtení: 3 minuty

Malí, ale šikovní: EmelFM2 a Worker File Manager

V dnešním článku se společně podíváme na dva zajímavé souborové manažery, které jsou určené spíše na práci s lokálními daty na vašem disku. EmelFM2 může oslovit především méně náročné uživatele, Worker proti tomu zaujme bohatou paletou funkcí a možnostmi nastavení s minimálními hardwarovými nároky.

Doba čtení: 4 minuty

Nautilus: nenápadný pomocník pro Gnome

V dalším díle seriálu o správcích souborů se podíváme na možnosti výchozího prohlížeče grafického prostředí Gnome. Nautilus je pro mnoho uživatelů téměř neviditelný, protože je integrován do prostředí a málokdo vnímá, že jde o samostatnou aplikaci. Proti konkurenci jde ale podstatně jinou, originální cestou.

Doba čtení: 4 minuty

Thunar a BSC: šikovná dvojice souborových manažerů

Thunar je známým správcem souborů pro populární grafické prostředí Xfce, do kterého je velmi dobře integrován. BSC je proti tomu univerzální, jednoduchý nástroj určený spíše pro méně náročné uživatele. V dnešním díle našeho seriálu o souborových manažerech pro Linux si oba tyto programy blíže představíme.

Doba čtení: 3 minuty

Double Commander umí využít rozšíření z Total Commanderu

Správce souborů Double Commander je velice aktivně vyvíjen a může oslovit nejen uživatele linuxových distribucí, ale nasadit jej můžete i ve Windows. Nabízí práci s panely, příjemnou práci s archivy a mnoho dalšího. Velmi atraktivní je také podpora rozšíření, která používá známý Total Commander.

Doba čtení: 4 minuty

muCommander: rychlý, efektivní, multiplatformní správce

Souborový manažer muCommander není příliš známý, ale je to velká škoda. Je uživatelsky velmi zajímavý, protože nabízí pohodlnou práci, výborně řešené klávesové zkratky, podporu mnoha operačních systémů nebo možnost pohodl pracovat s archivy. To vše je navíc dodáváno kompletně v češtině. Vyzkoušíte ho?

Doba čtení: 4 minuty

Dolphin: sémantický desktop, terminál i podrobná nastavení

Dolphin je výchozím souborovým managerem pro grafické prostředí KDE. Nabízí integraci konceptu sémantického desktopu, snadnou manipulaci s terminálem nebo grafické prostředí, které zvládne používat každý – od úplného začátečníka až po člověka s profesionálními nároky. Co přesně vám může nabídnout?

Doba čtení: 4 minuty

Tux Commander: souborový manažer z české dílny

Pokud stále ještě hledáte jednoduchého, rychlého a přehledného správce souborů a nezáleží vám příliš na vzhledu, pak aplikace Tux Commander od Tomáše Bžatka může být zajímavou volbou. Nabízí hlavně základní funkce, pohodlnou práci v síti nebo jednoduchou manipulaci se soubory na vašich discích.

Doba čtení: 3 minuty

Xfe: osvědčená kvalita s rychlostí

Jedním z nejpopulárnějších souborových manažerův Linuxu je X File Explorer, který nabízí integraci s prohlížeči obrázků či textů, jednoduché ovládání, příjemný vzhled nebo vysokou rychlost a stabilitu. Uspěje v souboji s ostatními správci? Má dnes ještě něco navíc, co může nabídnout proti konkurenci?

Doba čtení: 3 minuty

Gnome Commander: víc než jen grafická náhrada MC

Gnome Commander patří bezpochyby mezi nejznámější a nejpopulárnější grafické nástroje pro správu souborů v operačním systému Linux. Má vše, co si od správce souborů může uživatel přát: kombinuje rychlost se solidní nabídkou funkcí a ve spojení s terminálem dává dostatečný prostor i náročnějším uživatelům.

Doba čtení: 3 minuty

Krusader: pohodlný souborový správce na úrovni

Nástroje, které slouží pro pohodlnou správu souborů, jsou stále v linuxové komunitě populárními pomocníky, které činní řadu úkonů efektivnějšími a pohodlnějšími. V dnešním článku se podíváme na Krusader, který nabízí pěkný vzhled, jednoduché a logické ovládání i poměrně pestrou paletu nástrojů.

Doba čtení: 3 minuty