Hlavní navigace

Seriál TeX i pro vaši babičku

Typografický systém TeX se po dlouhá léta používá k sazbě typografický skvělých, zpravidla vědeckých prací. To je obecně známo. Víte ale, že TeX je také vhodný pro tvorbu graficky efektních prezentací? Že je vhodný k psaní čehokoliv - od diplomové práce po milostný dopis vaší přítelkyni? A dokonce že je tak lehký že se jej může naučit i relativně běžný uživatel?

Editory pro TeX: který je nejlepší?

V dnešním díle seriálu o TeXu pro začátečníky se podíváme na software, v kterém je možné TeXové zdrojáky editovat. Ukážeme si výhody IDE i textových editorů a ukážeme si, které z nich lze využít pro psaní v TeXu. Volba konkrétního favorita ovšem zůstane na vás...

Doba čtení: 6 minut

Učíme se psát dokumenty v LaTeXu II

V dnešním díle seriálu o základech TeXu završíme naše učení se LaTeXu, naučíme se rozlišovat jednotlivé třídy dokumentu, povíme si více o hierarchické struktuře, balíčcích maker, výčtových prostředích i sazbě tabulek. Vše završíme užitečnou ukázkou a LaTeXovým tahákem v jednom.

Doba čtení: 5 minut

Učíme se psát dokumenty v LaTeXu I

LaTeX je zřejmě nejčastěji používaný balíček TeXových maker. Je určen především na psaní článků, knih, dopisů a reportů, lze v něm ale napsat takřka všechno. Obsahuje nástroje pro automatickou správu obsahu, tvorbu rejstříků i plovoucích prostředí. Dnes se naučíme používat jeho základy.

Doba čtení: 3 minuty

TeX pro začátečníky: začínáme s dokumentem

Až dosud jsme si o TeXu povídali pouze teoreticky. To se ale v dnešním díle konečně změní. Podíváme se na jednotlivé balíčky maker a vyzkoušíme si, jak si poradí s našim zkušebním dokumentem. Představíme si dva nejdůležitější a nejznámější zástupce TeXových makrobalíčků – LaTeX a ConTeXt.

Doba čtení: 4 minuty

TeX pro začátečníky: instalace

V dnešním díle našeho seriálu o TeXu pro začátečníky si představíme nejvýznamnější TeXové distribuce a povíme si, jak je nainstalovat. Nebudeme se omezovat jen na operační systém Linux, ale povíme si i o možnostech provozování TeXu na systémech MS Windows a Mac OS X.

Doba čtení: 3 minuty

TeX? Klidně i pro naprosté začátečníky!

Nevyhovuje vám pro psaní Microsoft Word ani OpenOffice.org Writer? Vadí vám typografická nedokonalost těchto programů? Jejich paměťová náročnost či šílená, nekonečná, x-úrovňová meníčka? Co takhle zkusit starý dobrý a osvědčený TeX? Nebojte se jej, uvidíte, že ve skutečnosti je docela jednoduchý!

Doba čtení: 5 minut