Hlavní navigace

Seriál TeX pro každého

TEX je sázecí systém, který umožňuje vytvářet dokumenty složité struktury i vysoké typografické kvality. V seriálu se s ním podrobně seznámíme.

TeX pro každého - TeXové pracoviště

V minulých dílech jsme si ukázali mnoho z funkcí TeXu. Ale ne každý si dovede představit, co příprava sazby v TeXu obnáší. Dnes si tedy popíšeme průběh práce sazeče.

Doba čtení: 5 minut

TeX pro každého - stručný úvod do typografie (3)

Dnes dokončíme naši typografickou exkurzi, a to dělením slov. Seznámíme se s poměrně neznámou visící interpunkcí a nakonec se podíváme na typografické možnosti webu.

Doba čtení: 4 minuty

TeX pro každého - stručný úvod do typografie (2)

Dnes budeme pokračovat v našem seznamování s typografickými pravidly. Podíváme se na další typografická pravidla a na pravidla zlomu odstavců a stran.

Doba čtení: 5 minut

TeX pro každého - stručný úvod do typografie

Typografie se vyučuje na grafických školách jako samostatný obor. Nelze ji tedy vměstnat do několika dílů našeho seriálu. Ani nejlepší program nám nezajistí typografickou správnost, a proto alespoň stručný úvod do základních pravidel neuškodí. Dnešní díl je pro každého, kdo produkuje jakékoliv texty, ať už na papíře, nebo na webu. Začneme však krátkým doplněním minulého dílu.

Doba čtení: 6 minut

TeX pro každého - TeX a jeho nástupci

Poslední novinkou, která se společně s dalšími změnami v TeXu objevila, bylo osmibitové kódování. Tím v roce 1990 D. E. Knuth vývoj TeXu uzavřel. TeX však není dokonalý a dnes se dozvíme, na co nestačí. Vývoj se nezastavil a vzniklo několik alternativních projektů. Dnes se podíváme na možné budoucí směry vývoje typografie a sazby strukturovaných dokumentů.

Doba čtení: 6 minut

TeX pro každého - makra pro sazbu

Zatímco v minulém dílu jsme se zabývali makry, která demonstrují způsob používání a sílu TeXového makrojazyka, dnes se podíváme na makra, která přímo zasahují do sazby a rozhodují o vzhledu dokumentu – makra pro umístění textu, změnu počtu sloupců a obtékané obrázky.

2. 12. 2002 0:00
TeX
Doba čtení: 8 minut

TeX pro každého - píšeme makra

Dnešní díl věnujeme psaní vlastních maker. Dobrých učebnic jednoduchých maker najdeme dost, ale my si dnes do detailu rozebereme několik sice krátkých, ale netriviálních maker z praxe a ukážeme si, jakými cestami se ubírá TeXista, když chce napsat něco složitějšího. Dnešní díl je tedy určen pro budoucí TeXperty, nezávisle na nadstavbě, kterou používají.

Doba čtení: 9 minut

TeX pro každého - TeX a jeho nadstavby

Jak jste asi zjistili (a to i v případě, že jste minulé díly přeskočili), primitiva TeXu nepatří mezi zrovna přívětivé prostředí pro sazbu. Naštěstí k TeXu existují nadstavby a balíky maker, díky nimž se z TeXu stane jednoduchý a snadno použitelný nástroj, který zvládne téměř každý.

Doba čtení: 4 minuty

TeX pro každého - jak TeX láme sazbu

Minule jsme se seznámili se základní konstrukcemi TeXu. Dnes se dozvíme, jak láme TeX sazbu do odstavců a odstavce do stran. TeX byl prvním použitelnou implemetací těchto algoritmů a i po čtvrtstoletí patří mezi nejlepší.

4. 11. 2002 0:00
TeX
Doba čtení: 5 minut

TeX pro každého - základní konstrukce TeXu

Minule jsme se seznámili s TeXem jako makrojazykem. Ale TeX je především typografický program. Základní prvky, které k sazbě používá, jsou překvapivě jednoduché. Dnes se seznámíme s boxy, čárami a výplňky a základními režimy TeXu.

Doba čtení: 5 minut

TeX pro každého - TeX jako jazyk

Čím jiným bychom měli začít popis TeXového systému, nežli samotným TeXem. A protože čtenářům Roota není většinou programování cizí, začneme poněkud neobvykle – podíváme se na TeX jako na programovací jazyk.

Doba čtení: 6 minut

TeX pro každého - co přichází s TeXem

TEX je sázecí systém, který umožňuje vytvářet dokumenty složité struktury i vysoké typografické kvality. V dnešním prvním dílu se dozvíme, co vlastně TEX je a co všechno získáme při jeho instalaci.

Doba čtení: 5 minut