Hlavní navigace

Seriál Triky pro začátečníky

Tento seriál je určen převážně pro nováčky v Linuxu, ale možná pomůže i někomu zkušenějšímu. Ukážeme si v něm pár rad a triků, které vám ulehčí život a ušetří čas. Většinou to budou samé základy, ale na některé jsem třeba narazil až po několika letech práce s Linuxem.

Triky pro začátečníky (13)

Celé minulé číslo obsahovalo popis důležitých voleb. Dostali jsme se téměř na konec konfiguračního skriptu. Dnes kompilaci jádra doufám dokončíme.

Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (12)

Posledně jsme začali konfigurovat kernel. Voleb je spousta, takže jsme to nestihli. Celé dnešní číslo bude obsahovat vysvětlení důležitých voleb.

Doba čtení: 5 minut

Triky pro začátečníky (11)

V dnešním čísle budeme pokračovat s kompilací kernelu. Rozbalíme zdrojáky, aplikujeme patche a vrhneme se na konfiguraci.

Doba čtení: 5 minut

Triky pro začátečníky (10)

Posledně jsem vám slíbil kompilaci jádra. Jelikož se snažím sliby plnit, dnešním tématem bude právě jádro. Takže neváhejte a klikněte :-).

Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (9)

Ne Deli, ale Triky pro začátečníky jsou zpátky! A na četné žádosti se budou zabývat kompilací programů ze zdrojových kódů. Sice jen povrchně, ale myslím, že důležitější jsou principy, než rady typu "Při kompilaci Midnight Commanderu přidejte přepínač --with-slang jako parametr skriptu configure".

Doba čtení: 3 minuty

Triky pro začátečníky (8)

V dnešním pokračování se podíváme na některé zajímavé a pokročilejší vlastnosti manažera souborů Midnight Commander.

Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (7)

Posledně jsem vám slíbil popis užitečných příkazů at a cron. Kromě nich se ještě zaměřím na vynikající souborový manažer Midnight Commander. Díky němu je práce v příkazové řádce hračkou.

Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (6)

Posledně jsem trochu nakousnul přesměrování standardního vstupu a výstupu. Dnes si tuto výbornou vlastnost probereme trochu důkladněji. Předem ale upozorňuji, že se uvedené příklady budou týkat především bashe a v jiných shellech (Korn shell, C shell) vám nemusí fungovat (většinou budou).

Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (5)

Posledně jsem začal s modularizací příkazů, takže teď s ní budeme pokračovat. Ukážeme si pár dalších příkladů využití roury a přejdeme k přesměrování vstupu a výstupů.

Doba čtení: 5 minut

Triky pro začátečníky (4)

Již čtvrtý díl Triků se bude zabývat skládáním příkazů, rourami, přesměrováním vstupů a výstupů a podobnými triky, bez kterých se nikdy nestanete skutečnými linuxovými guru. Před tím se však ještě krátce vrátím k souborovému systému, přesněji k linkům.

Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (3)

V již třetím díle Triků pro začátečníky si povíme něco o prostředním tlačítku myši, základy o právech souborů a vyjde-li čas a prostor, dozvíte se něco o nejúžasnější vlastnosti Unixů - o modularizaci příkazů. Takže vzhůru do úžasného světa Linuxu.

31. 7. 2000 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Triky pro začátečníky (2)

V dnešním díle budeme pokračovat prací v shellu - přesněji v jeho nejpoužívanější variantě bashi. Ovšem většina tipů by měla fungovat i v ostatních shellech, jako je například ksh nebo csh. Pokud ne, tak se podívejte do jejich manuálových stránek (man ksh).

Doba čtení: 4 minuty

Pár triků pro začátečníky

Tento článek je určen převážně pro nováčky v Linuxu, ale možná pomůže i někomu zkušenějšímu. Pokusím se v něm sepsat pár rad a triků, které vám ulehčí život a ušetří čas. Většinou to budou samé základy, ale na některé jsem třeba narazil až po několika letech práce s Linuxem (v příštím díle, dnes opravdu jen základy). Mimochodem, diskuse je otevřená pro vaše nápady a triky.

Doba čtení: 3 minuty