Hlavní navigace

Seriál Tvorba grafů pomocí programu "R"

Rko je programovací jazyk a prostředí pro statistické počty a grafy. Vychází z jazyka S, který byl vyvinut v Bellových laboratořích Johnem Chambersem a jeho kolegy. Rko je asi nejpoužívanější nekomerční produkt, který se může směle postavit např. komerčnímu SASu.

Tvorba grafů pomocí programu "R": vkládání textu, čeština

V tomto pokračování si ukážeme, jak to zařídit, když chceme do grafíku vložit nějaký ten textový řetězec na požadované místo. Typicky to bývá někam nad sloupce nebo k jiným význačným bodům. Také si povíme, jak je to s češtinou ve výsledném PostScriptovém souboru.

Doba čtení: 4 minuty

Tvorba grafů pomocí programu "R": pokročilé funkce

V tomto pokračování se již dostáváme k pokročilejším funkcím při tvorbě grafů. Ukážeme si, jak používat další funkce místo zabudovaných parametrů. Podíváme se na možnosti ovlivňování barevného ladění jednotlivých prvků a také si ukážeme, jak si udělat tu správnou legendu.

Doba čtení: 4 minuty

Tvorba grafů pomocí programu "R": úvod

V těchto a minulých dnech jsem měl možnost seznámit se blíže s tvorbou grafů v programu R. Rád bych se s vámi o tyto zkušenosti podělil. Doufám, že se tím otevře cesta potenciálním zájemcům o tento program. Jsou chvíle, kdy se sebelepší tabulkový kalkulátor musí sklonit před sílou Rka. Ale to již předbíhám, takže hurá do toho.

Doba čtení: 4 minuty