Hlavní navigace

Seriál Týden ve zkratce

Pravidelný nedělní souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v IT světě za posledních sedm dní.

Týden ve zkratce: vyšlo nové Ubuntu LTS

V uplynulém týdnu vyšla zřejmě nejočekávanější distribuce letošního roku: Ubuntu 8.04 bude podporováno tři roky na desktopech a pět na serverech. Kromě toho začal Microsoft postihovat uživatele nelegálních Windows a OLPC oznámilo, že zřejmě přejde k uzavřenému řešení. Které zprávičky vás zajímaly nejvíce?

27. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Týden ve zkratce: Začalo hlasování COS 2008

Ve středu 9. dubna začala hlavní hlasovací fáze třetího ročníku ankety CZECH OPEN SOURCE 2008. V šesti kategoriích můžete zvolit nejlepší český projekt, akci, software, osobnost, blog a firmu. Podpoříte open source z českých luhů a hájů a ještě můžete vyhrát zajímavou cenu. Co dalšího se za týden událo?

13. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Týden ve zkratce: Microsoft má ISO

Nejdůležitější zprávou uplynulých sedmi dnů je bezesporu rozhodnutí organizace ISO o udělení standardu souborovému formátu Open XML. Po více než rok trvajících jednáních se tak Microsoft svého standardu skutečně dočkal. V týdenním přehledu událostí nebudou chybět nejčtenější zprávičky a výběr z blogů.

6. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: Acid3 test hýbe prohlížeči

Tématem uplynulého týdne byl populární Acid3 test a především bitva mezi prohlížeči o to, kdo testem projde jako první. Na pomyslné stupně vítězů mají šanci se dostat dva rivalové: Opera a Safari s jádrem WebKit. Kromě toho vyšel nový OpenOffice.org a někteří uživatelé zaznamenali problémy s poštou.

30. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Týden ve zkratce: Sun bude svým zákazníkům nabízet Ubuntu

I tento týden byl plný zajímavých událostí. Jiří Kosek vysvětluje, proč bude hlas České republiky pro OpenXML znít ano, OSS Aliance proti OpenXML opět vystupuje, Google zveřejnil projekty vybrané do Google Summer of Code a Čína zablokovala YouTube.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: Dění na poli prohlížečů

V uplynulých sedmi dnech se toho událo poměrně hodně kolem prohlížečů. Dozvěděli jsme se o novinkách ve Firefoxu 3, o tom jak bude probíhat další vývoj tohoto prohlížeče a také jak si prohlížeče vedou v Acid 3 testu. Kromě toho se podíváme na souhrn nejčtenějších zpráviček a představíme si také výběr z blogů.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: bude Microsoft otevřenější?

Tento týden byl ve jménu webových standardů, kterým se nyní, zdá se, přizpůsobuje i Microsoft, jak ostatně sám dal vývojářům najevo. Aby dokázal, že nemlátí prázdnou slámu, uvolnil první veřejnou betaverzi Internet Exploreru 8, který klade důraz na podporu webových standardů a dokonce implementuje některé prvky z připravovaného HTML 5.

9. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Týden ve zkratce: vyšlo FreeBSD 7.0

Událostí uplynulého týdne bylo vydání dlouho očekávaného FreeBSD 7.0, na které jsme si počkali o několik měsíců déle. Kromě toho akcionáři zažalovali Yahoo, Firefox bude rychlejší a Pákistán nám unesl YouTube. V týdenním přehledu nechybí ani žebříček nejčtenějších zpráviček a výběr nejzajímavějších blogů.

2. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: SCO opět na scéně

Tento týden byl na události opravdu bohatý. Na scénu se znovuvrátilo skomírající SCO, Microsoft pravděpodobně uvažuje o nepřátelském převzetí Yahoo, byla prolomena ochrana DRM, Microsoft vydal specifikace svých formátů starší řady MS Office a Google ČR vystoupil proti OpenXML.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: bezpečnostní chyby a záplaty

Uplynulých sedm dní bylo ve znamení bezpečnosti. Nejprve jsme se dozvěděli o nepříjemné bezpečnostní chybě jádra, která se týkala téměř všech distribucí. Bohužel o ní vývojáři nevěděli předem a tak se na její zveřejnění nemohli připravit. V přehledu nebude chybět ani výběr z blogů a nejčtenější zprávičky.

17. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: Microsoft chce Yahoo

Ani tento týden není o novinky nouze. Největší z nich jistě je štědrá nabídka Microsoftu na odkoupení společnosti Yahoo. To však v open source komunitě vyvolává značné rozpaky – Yahoo podporuje velkou řadu open source projektů, co s nimi bude, pokud bude Yahoo vlastnit Microsoft?

10. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Týden ve zkratce: Nokia koupila Trolltech

V uplynulém týdnu byla nejzajímavější zprávou informace o tom, že firma Nokia, známá především výrobou mobilních telefonů, koupila společnost Trolltech. Nokia tak přebírá otěže vývoje knihovny Qt a má tak přímo možnost ovlivnit další dění nejen v projektu KDE. V souhrnu nechybí nejčtenější zprávičky.

3. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Týden ve zkratce: samé webové dění

Tento týden nám opět přinesl spoustu novinek. Na světě je čtvrté vydání LDP, Lotus Notes budou plně podporovány i na Ubuntu, chystá se komerční souborový systém pro rychlý zápis na paměti flash. Hodně novinek pochází také z oblasti webových prohlížečů – jste si jisti, že máte správně zabezpečen svůj Firefox?

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: Sun koupil společnost MySQL AB

V tomto týdnu jste si mohli přečíst o tom, jak společnost Sun koupila firmu MySQL AB. Dopady tohoto kroku pocítíme jistě až v budoucnu, už teď se ale divoce spekuluje o tom, co by to mohlo znamenat. Přinesli jsme také informace o nárůstu uživatelů MSIE7 nebo výsledky průzkumu mezi administrátory.

20. 1. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: konečně vyšlo KDE 4

Tento týden opět přinesl spoustu nového, zajímavého dění, jemuž patrně vévodí vydání dlouho očekávaného KDE 4. Mezi další novinky patří například informace, že Yahoo testuje OpenID a vydání třetí alfaverze Ubuntu 8.04 s kódovým označením Hardy Heron.

13. 1. 2008 0:00
BSD
Doba čtení: 2 minuty

Týden ve zkratce: Netscape zemřel a Microsoft žije

Od posledního týdenního souhrnu se toho událo poměrně hodně: firma AOL ukončila vývoj prohlížeče Netscape, Microsoft zrušil v Office podporu některých starších formátů a vyšlo Ruby 1.9, které příliš neoplývá kvalitou. Vydali jsme také druhou část úvahy nad tím, jak spolu mohou soupeřit velké společnosti.

Doba čtení: 3 minuty

Týden ve zkratce: Prohlížeče stále bojují

V posledním letošním pracovním týdnu jsme zaznamenali zvýšenou aktivitu okolo webových prohlížečů. Opera si stěžuje u Evropské komise na konkurenci, Mozilla aktivně pracuje na Firefoxu 3 a Microsoft i přes nezdar s Internet Explorerem 7 připravuje osmou verzi, která prý už bude opravdu trhákem.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: Spuštěny Knihy.Root.cz

V uplynulém týdnu jste se mohli dočíst o spuštění nové služby elektronické knihovny na Root.cz. Dále jsme informovali například o anketě projektu Thunderbird nebo o vyřazení Ogg Vorbis a Theora z chystané specifikace HTML5. Samozřejmě nebude chybět ani přehled zpráviček nebo výběr z blogů.

16. 12. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Týden ve zkratce: novinky na českém internetu

Dění v tomto týdnu je ve znamení novinek na českém internetu a v oblasti webových prohlížečů. Byly vyhlášeni vítězové soutěže Křišťálová Lupa a Firefox 3 je na dohled. Chystá se též NetBeans 6, nyní ve stádiu druhého release candidate a objevují se spekulace o snaze Microsoftu poškodit Mono.

Doba čtení: 3 minuty

Týden ve zkratce: Jak se podniká s open source

V uplynulých sedmi dnech jste si mohli přečíst o některých firmách, které vydělávají na open-source aplikacích. Zástupci Software602 nám řekli, jak dříve podceňovali význam open source, Google zasáhl do podnikání Sunu a Mozilla se vyjádřila ke svým příjmům. Svatopluk Vít vás provedl historií domácích počítačů.

18. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Týden ve zkratce: nové i staronové operační systémy

Během posledních sedmi dní jste si mohli přečíst o několika operačních systémech. Jednak jsme hodnotili reálnou úspěšnost distribuce PCLinuxOS, ale zmiňovali jsme také nový systém Android, na kterém pracuje Google. Kromě toho jsme vám přinesli podrobný rozbor novinek v čerstvé distribuci Fedora 8.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: IMAP, Ubuntu a anketa Root.cz

V uplynulých sedmi dnech jste se mohli dočíst o tom, jak v Gmail aktivovat a úspěšně provozovat protokol IMAP. Informovali jsme vás také o plánech na budoucí verzi distribuce Ubuntu. Máte také možnost ovlivnit budoucnost serveru Root.cz ve čtenářské anketě. Nebudou chybět ani nejčtenější zprávičky.

4. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: novinky v hardware i software

V uplynulých sedmi dnech jsme se mimo jiné zabývali novinkám v oblastech hardware a operačních systémů. Zabývali jsme se malým notebookem Asus Eee, novinkami v čerstvém openSUSE 10.3 nebo horkou novinkou v podobě Ubuntu Gutsy Gibbon. Jako obvykle nebude chybět přehled nejčtenějších zpráviček a výběr z blogů.

21. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Týden ve zkratce: Spousta nových verzí

V uplynulém týdnu se podařilo vývojářům mnoha projektů zplodit nové verze aplikací. Dočkali jsme se tak nového Skype, MPlayeru, linuxového jádra a dalších programů. Kromě souhrnů aktualizovaného software nás čeká také obvyklý přehled nejčtejěnších zpráviček a samozřejmě výběr toho nejlepšího z blogů.

14. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Týden ve zkratce: klasiky stále mezi námi

V uplynulém týdnu jsme psali o několika klasikách, které ve své době dobyly svět, ale jsou stále mezi námi. Mohli jste si tak přečíst o Netscape, dosovsckých hrách, Adobe Readeru, Software602 a nebo také WordPerfectu. Samozřejmě v pravidelném souhrnu nechybí ani nejčtenější články a výběr z blogů.

7. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Týden ve zkratce: jednodušší ovladače a GNU GPL 3

V uplynulých dnech jste se mohli dočíst o další chválihodné aktivitě firmy Dell. Společně s dalšími partnery připravila nástroj DKMS, který umožni jednoduše zkompilovat a nainstalovat ovladače do linuxového jádra. Zjistili jsme také, že vývojáři nemají rádi novou licenci GNU GPL 3 a téměř nikdo ji zatím nepoužívá.

Doba čtení: 3 minuty

Týden ve zkratce: Greenie, Opera a GTalk

V uplynulém týdnu jste se mohli dočíst o několika zajímavých novinkách. Opera nám prozradila, že otevře novou pobočku přímo v Praze, ze Slovenska se ozvala nová distribuce Greenie a mohli jste si také přečíst, jak si z Linuxu zavolat na GTalk. Opět přinášíme také nejzajímavější zprávičky a blogy.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: IBM a AMD podpořily open-source

V tomto týdnu jste se mohli dočíst o tom, že se počet uživatelů desktopového Linuxu za poslední dva roky zdvojnásobil. Tento pozitivní výsledek je způsoben také zájmem ze strany velkých firem. Na vývoji OpenOffice.org se aktivně začala podílet firma IBM a AMD konečně zveřejnilo specifikace grafických karet ATI.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: podpora Linuxu roste

V uplynulých sedmi dnech se objevily další informace o rostoucí podpoře linuxové platformy. Google přislíbil, že připraví nové aplikace, AMD zase hodlá brzy uvolnit specifikace svých grafických karet. Podle výzkumů prodeje nových počítačových sestav se navíc Linux předinstalovává stále častěji.

Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: (zne)užití zákona a patentů

V právě uplynulých sedmi dnech se na scénu opět dostaly zákony, předpisy, licence a patenty. Microsoft se za každou cenu snaží protlačit Open XML, byl objeven způsob, jak obejít GNU GPL 3 a majitelé patentů opět útočí před soudními tribunály. Přinášíme zároveň i souhrn nejčtenějších zpráviček.

2. 9. 2007 0:00
Doba čtení: 4 minuty