Hlavní navigace

Seriál Vzdělávání v IT

IT je velmi rychle se rozvíjející obor a současně se změnami se posouvá také důležitost formálního vzdělání a přístup zaměstnanců k vysokoškolským titulům. Jak se pracuje lidem v IT? Závisí jejich práce na vzdělání? Proč chybí některé konkrétní obory?

Vzdělávání v IT: české školy a technologické novinky

Už jsme psali o tom, jaké vysoké školy u nás existují, co si o nich myslí studenti a jaké technologie právě frčí. Teď to trochu spojíme a podíváme se na to, jak si ve školách stojí žhavé novinky posledních let jako cloud, big data, 3D tisk, kryptoměny apod. Kurzy už jsou, ale specializované obory chybí.

Doba čtení: 5 minut

Vzdělávání v IT: co dnes frčí? Java a cloud

V předchozích dílech už byla řeč o tom, kde a jak se vzdělávat. Teď bychom se měli podívat i na to, jaké technologie se vlastně učit. Pokud chcete být v IT úspěšní a dobře platově ohodnocení, měli byste sledovat trendy a pokud možno si osvojovat nové a atraktivní technologie. Jaké to jsou?

Doba čtení: 5 minut

Vzdělávání v IT: moc teorie, málo praxe, říkají studenti

Pokud se bavíme o vzdělávání IT, nejde se nezeptat těch, kterých se týká nejvíc – studentů. Ptali jsme se jich na to, jak hodnotí výuku, její efektivnost nebo na to, zda při škole zvládají i pracovat. Studium jim přijde obtížné a kvalita kurzů se podle nich liší. Také jim vadí přebytek teorie nad praxí.

Doba čtení: 5 minut

Vzdělávání v IT: studovat můžete nejen na univerzitě

Vysoké školy jsou obecně stále považovány za nejlepší způsob vzdělávání. Není to však způsob jediný. Do vzdělávání čím dál víc fušují i soukromé firmy nabízející nejrůznější kurzy. A když nejsou peníze, tak můžete jen sednout k internetu a studovat z obrovského množství zdrojů. Třeba i těch z MITu.

Doba čtení: 5 minut

Vzdělávání v IT: informatika se učí všude, specializované obory nikoliv

Pokud v ČR chcete studovat IT, možností je opravdu mnoho. Alespoň jeden informatický obor už nabízí téměř každá vysoká škola a navíc u nás existuje přímo několik IT fakult. Jak se v tom množství roztodivných oborů ale vyznat? A co potřebujete k přijímačkám? To se pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Doba čtení: 5 minut

Vzdělávání v IT: mzda je nadprůměrná, rozhoduje vzdělání

Seriál o vzdělávání v IT nelze začít jinak, než průzkumem trhu. Než se podíváme na to, jak a kde studovat, musíme zjistit proč. Práce v IT je dlouhodobě považována mezi ty nejperspektivnější. Je bezpečná, dobře ohodnocená a málokdo pochybuje o tom, že v budoucnu bude poptávka po IT odbornících jen růst.

Doba čtení: 5 minut