Hlavní navigace

Python pro přátele

Python pro přátele

Toto školení již proběhlo. Podívejte se na připravovaná školení.
Root.cz

29. srpna 2014

9:00–16:00

Školicí místnost Internet Info Milady Horákové 116/109 , Praha 6

Pojďme společně nahlédnout na praktické součástky Pythonu jako jsou např. moduly, výjimky, dědičnost, iterátory a generátory či dekorátory; zmíníme vhodný styl psaní kódu. Samotný jazyk však k úspěchu nestačí. Pro užitečnou praxi je třeba mít přehled o přibalené standardní knihovně. Pomocí ní pythonisté radikálně šetří čas a sjednocují svou práci.

Přednášející

Vladimír Macek

Vývojář, lektor a konzultant Vladimír Macek vyznává to, co je jednoduché, přímočaré a elegantní. To ho vedlo v roce 1996 k užívání a později zakázkové správě Linuxu stojícím na dekádami prověřenému konceptu UNIX a k práci v jazycích bash a C. V roce 2003 objevil jazyk Python, což mu umožnilo se posunout více k vývoji skriptů a aplikací zpracovávajících data. Později přibyl webový framework Django, který uzavírá trojici výkonných nástrojů podporujících svižnou, čistou a bezpečnou realizaci přání klientů. Dále dodává firmám školení na míru a konzultace jejich vnitřního IT fungování. Má za sebou i výuku na školách a nyní z většiny pracuje na volné noze, částečně pak pro sdružení CESNET.

Více na: http://navolnenoze.cz/prezentace/vladimir-macek/

Co se na školení naučíte

Probereme pokročilá témata samotného jazyka Python, která jej ukážou jako skutečně vysokoúrovňový jazyk se zajímavými vlastnostmi jako je vícenásobná dědičnost, správa kontextů pro pohodlné a dobře čitelné alokace a bezpečné dealokace prostředků. Ukážeme, jak dělit program do modulů a balíků, jak ošetřit chyby, jak pracovat s opakujícími ději o neznámém počtu iterací, dotkneme se i konstruktů funkcionálního typu.

To vše může sloužit tomu, že vývojář jako puzzle skládá program, který je ve výsledku velmi stručný, čitelný – zároveň vykazuje velké schopnosti a je jednoznačný, protože v Pythonu je ve skutečnosti pravidel poměrně málo. Snaží se o unifikovaný model.

Součástí balíku Pythonu je také rozsáhlá tzv. standardní knihovna, ve které jsou (většinou přímo v Pythonu) implementovány stovky užitečných funkcí a tříd – stavebních kamenů pythonských aplikací.

Knihovna shromažďuje a zdarma nabízí výsledky tisíců hodin duševní práce chytrých lidí ve formě standardizovaných řešení každodenních úkolů (má-li program komunikovat na standardních protokolech, pracovat s daty, organizovat a ukládat je, ovládat periferie počítače, je-li potřeba program ladit, zkoumat uvnitř, pracovat s operačním systémem buď abstraktně nebo s konkrétně daným atp.).

Jde to i bez knihovny, ale z jakého důvodu? Když si necháte ukázat, co už existuje, nebudete to při práci muset sami vymýšlet a kolegové v týmech si vás budou cenit.
Na Internetu jsou k dispozici další tisíce hotových modulů přímo použitelných ve vlastních programech, které nabízejí řešení úkolů z nejrůznějších oborů lidské činnosti.
Bude-li zájem o závěrečnou diskusi, dojde i na ni. Lektor se nebojí zabrousit i do vzdálenějších témat!

O jazyku obecně
Používání Pythonu je zcela svobodné a bezplatné. Díky své jednoduchosti a síle pronikl do oblastí mimo programování; mezi specialisty mj. na správu systémů, testování a kontrolu kvality, obecné zpracování dat, matematiku a exaktní vědy, byznys, výrobu, grafiku a vizuální efekty či mikroelektroniku jakožto vynikající prostředek pro experimentování, vývoj, rozšiřování nebo integraci.

Možnost načrtnout za několik minut svůj nápad, otestovat si ho, hrát si s ním a za další chvilku ho rozpracovat a finalizovat je fantastická.

Největším kladem je, že pracovat v Pythonu je potěšení. Je přístupný každému.
Kurs je veden lektorem, který Python od roku 2003 intenzivně používá na různorodých projektech svých klientů i vlastních. Bude kladen primární důraz na praxi, individuální experimentování a realizaci ilustrativních příkladů. V případě zájmu je možná i diskuse nad zkušenostmi či inspirativními problémy z praxe.

Potřebné znalosti účastníka

Předpokládá se absolvování předchozího kurzu „Python pro zvídavé“. Samostatné experimentování v mezičase též velmi pomůže.

Náplň školení

Advanced topics
• Unicode
• Modules, Packages
• Lambda expression
• Decorators
• Errors and Exceptions
• Classes, Inheritance etc.
• Super, Resolution order
• Iterators and Generators, Gen. Expressions
• Coding style

Exercises

Standard Library Modules
• String Services
• Data Types
• File and Directory Access
• Data Persistence (Databases)
• Data Compression and Archiving
• File Formats
• Cryptographic Services
• Operating System Services
• Interprocess Communication and Networking
• Structured Markup Processing Tools (HTML, XML)
• Internet Protocols and Support, Internet Data Handling
• Other Modules

Poznámka
Školení bude předváděno v Linuxu na počítači, kde Vám bude k dispozici i systém Windows. Jeho použití je však bez podpory školitele. Pokud s Linuxem nemáte zkušenosti, nemusíte se vůbec obávat. V povědomém grafickém uživatelském rozhraní se s pomocí během pár minut zorientujete.

Místo a kontakt

Termín školení

29. srpna 2014

9:00–16:00

Místo konání

Školicí místnost Internet Info
Milady Horákové 116/109, Praha 6, 160 00

Kontakt

Pavla Hettnerová
Executive Support
e-mail: pavla.hettnerova@iinfo.cz
telefon: 778 412 840