Hlavní navigace

Co je to Jabber

Sdílet

Jabber je otevřený protokol pro instant messengery – programy, které umí zprostředkovat online komunikaci mezi uživateli. Umožňuje posílat krátké zprávy (message), privátní rozhovor dvou uživatelů (one-on-one chat), konference více lidí připomínající BBS (groupchat). Kontakty a jejich rozdělení se drží na serveru, takže je stačí nastavit pouze jednou. Je možné (nepovinné) zveřejnit svoji vizitku (vCard) v centrálním adresáři (JUD Jabber User Directory), takže vás ostatní mohou snadno nalézt. Pokud to dovolíte, může si vás známý zaregistrovat a od té doby také tím pádem poznat, kdy jste právě k zastižení na síti.

Každý uživatel má v systému jedinečný identifikátor (JID – Jabber ID), který vypadá podobně jako e-mailová adresa login@jabber.root.cz. Tak jako může uživatel vlastnit více e-mailových účtů, může vlastnit i několik JID na různých serverech. I komunikace mezi uživateli různých serverů by se dala přirovnat k elektronické poště, kterou si jejich servery předávají mezi sebou.

Velkou výhodou je možnost použití takzvaných transportních agentů, přes které se můžete zároveň s Jabberem přihlásit i do jiných podobných služeb, jako jsou ICQ, MSN, Yahoo, takže můžete pomocí jednoho klientského programu být v kontaktu s lidmi používajícími různé instant messangery. Server se za vás připojí k vybraným sítím a transparentně zajišťuje přeposílání zpráv.

Server i většina klientů jsou publikovány pod licencí GNU GPL (open-source), což je dobrá zpráva pro vývojáře a programátory. Samotný protokol je pevným standardem a mají vlastní RFC 3920 a 3921. Jabber je zdarma, bez reklam, zcela funkční a v neustálém vývoji. Klientské programy existují pro celou řadu platforem – Windows, Linux, Mac OS, Windows CE, Javu, mobilní telefony, Palm OS a další.