Hlavní navigace

Jabber klienti

Sdílet

Volba klienta je velmi důležitá. Klientů existuje ohromné množství a záleží na vás, pro jaké prostředí klienta zvolíte, kolik funkcí po něm požadujete a podobně. Všechny klienty ale pracují se sítí stejně a můžete je tak libovolně střídat či kombinovat.

Patřičné programy nalezneme pro mnoho platforem jako Linux, MS Windows, Mac OS X, Palm OS, mobilní telefony a další. Představíme vám ty nejznámější a nejpoužívanější pro každou z bežných platforem.

Linux a další unixy

Psi

Psi je jeden z nejpoužívanějších a nejstabilnějších open-source Jabber klientů. Vzhled Psi je závislý na nastavení systému (resp. toolkitu Qt) a není možné ho upravovat skiny na úrovni aplikace. Je však možné měnit sady ikon a vzhled si tím částečně přizpůsobit.

Pidgin

Pidgin (dříve Gaim) je multiprotokolový klient, který kromě Jabberu nativně podporuje také další sítě jako ICQ, MSN, Gadu-gadu a další. Je psán s pomocí toolkitu GTK a dobře proto zapadne do GNOME.

Jabbim

Jabbim je český software, který nabízí multiplatformitu a především velké množství nadstandardních funkcí. Je napsán v jazyce Python a jeho vývoj je velmi živý.

Gajim

Gajim je multiplatformní Jabber klient napsaný převážně v Pythonu, využívá grafický toolkit GTK+ 2.x a má slušnou podporou standardů a JEP. Samozřejmostí je i možnost šifrovat (a případně podepisovat) zprávy pomocí PGP, TLS anebo staršího SSL.

mcabber

Mcabber je poměrně pokročilý klient Jabberu pro textovou konzolu, který je stále aktivně vyvíjen. Ovládá se pomocí textových příkazů, které lze doplňovat pomocí tabulátoru. Je také možné definovat si vlastní zkratky pro často používané příkazy. Komunikaci zaznamenává do textových souborů.

MS Windows

Psi

Populární klient Psi existuje také ve verzi pro MS Windows, kde pracuje naprosto stejně jako na jiných platformách. Pokud si jej oblíbíte, můžete střídat systémy a mít jej stále k dispozici.

Miranda

Miranda IM je aplikace pro snadnou komunikaci, podporující celou řadu protokolů a je určená pro operační systém Windows. Díky tomu, že používá málo operační paměti, běží rychle i na starších PC. Její filozofií je rozbalit a používat – což je výhodné např. na počítačích, kdy nemáte práva k instalaci programů. K dispozici je plná lokalizace.

Mobilní telefony s podporou Javy

Bombus

Bombus je jabber klient pro mobilní telefony. Původem je z Ruska, nicméně lokalizován je do celé řady dalších jazyků, včetně češtiny. Jeho použití je velmi pohodlné a zvládá všechny standardní úkony.

Mobber

Mobber je Jabber klient určený pro mobilní zařízení s podporou technologie GPRS. Jedná se o tzv. Java aplikaci (MIDP 1.0), která by měla fungovat na jakémkoliv zařízení s podporou Java technologie. Jeho výhodou proti Bombusu je menší velikost.