Hlavní navigace

Proč používat Jabber?

Sdílet

Výhody komunikace s pomocí Jabberu

Jabber má v porovnání s ostatními běžně používanými protokoly (ICQ, MSN, AIM,…) řadu výhod, které stojí za to poznat. Zde naleznete výběr těch nejdůležitějších důvodů, proč používat právě Jabber.

Otevřenost

Celý komunikační protokol je otevřený a jeho specifikace je veřejně známá. Nemusíte se proto spolehnout na jediného softwarového klienta, kterého vám nabízí jeden dodavatel. Můžete si proto vybrat z velké řady různých programů, se kterými budete Jabber používat. Existují klienti pro mobilní telefony, PDA, specializovaná zařízení a podobně.

Decentralizace

Jabber síť jako celek nemá žádný centrální bod. Každý uživatel je připojen k některému z existujících serverů. Ty spolu komunikují a zajišťují integritu sítě. Jako uživatel tak máte jistotu, že vás neohrozí výpadek cizího serveru. Jeden takový Jabber server vám nabízíme i my. Pokud nevíte, jak se k němu připojit, podívejte se na to, jak začít.

Podpora češtiny

Protokol Jabber automaticky využívá výhod univerzálního kódování Unicode. Bez problémů tedy dovoluje používat českou diakritiku a veškeré národní jazykové zvyklosti. Máte tak jistotu, že váš protějšek nebude mít problémy zobrazit vaši komunikaci.

Transporty

Máte mnoho kontaktů v síti, kterou jste používali dříve? Můžete s nimi zůstat i nadále v kontaktu díky transportům. Ty zajistí, že budete najednou připojeni k více sítím. Uživatelé nepoznají žádný rozdíl.

Bezpečnost

Pokud považujete svou komunikaci za důvěrnou, můžete ji ochránit za pomoci silného šifrování. Veškerou komunikaci je možno šifrovat s pomocí PGP/GnuPG. Budete mít jistotu, že vaši korespondenci nepřečte nikdo cizí.

Konference

Nemusíte komunikovat jen s jedním známým, ale díky podpoře konferencí můžete vytvořit vlastní soukromou nebo veřejnou „místnost”, kde můžete v klidu debatovat s několika účastníky zároveň. Vlastní konferenci má i Root.cz.

Přenos souborů

Jabber neumožňuje jen přenášení textových zpráv, ale zajišťuje také bezproblémový přenos souborů mezi dvěma klienty. Můžete tak svým kolegům posílat dokumenty, fotografie a další soubory, které potřebujete sdílet.