Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Adobe postihl rozsáhlý únik zdrojových kódů od Lael Ophir - V případě Androidu platíte za HW se SW...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 10. 2013 14:59

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  V případě Androidu platíte za HW se SW v ceně. Pokud máte na mysli SSL certifikáty, tak ty s vydávají jiné společnosti než ty které píšou browsery. Vývoj Chromu a Firefoxu platí Google, který se živí "bohulibým" shromažďováním a následným používáním osobních údajů. Samozřejmě budeš vždycky existovat nějaký hobby-freeware, klidně ve formě open source. Ale open source projekty musíte financovat z něčeho jiného než prodeje licencí, protože uživatelé za GPL SW platit nemusí (a také většinou neplatí).

  Ohledně Stallmana bych chtěl vysvětlit, že nejde o žádný džihád. Jde o prostá pozorování.

  V případě Office Open XML standard schválila ECMA, a v ISO pak proběhl fast-track. Takže to je ECMA==>ISO fast-track vs OASIS==>ISO fast-track. Kde vidíte rozdíl?
  V rámci ballot resolution procesu naopak v Office Open XML došlo ke změnám, včetně změny implementace date formatu v Excelu, vyčlenění compatibility options do separátní části atd.
  Ony jsou v OOXML nedokumentované BLOBy? Kde? Napadá mě snad jen OLE embedding; tam máte ale k dispozici preview, takže když OLE objektu nerozumíte, prostě vykreslíte obrázek který ho reprezentuje. Například u OLE objektu grafu (od třetí strany) prostě vykreslíte obrázek toho grafu. Mimochodem na Windows můžete OLE objekty používat i v OpenOffice.
  BTW OpenDocument bylo možné při standardizaci shodit ze stolu celkem triviálně. Jako standard pro popis dokumentu byl naprosto nevhodný, protože s nadsázkou půlku textu tvořila slova "vendor specific". Bez nadsázky i u vzorců, které jsou pro interoperabilitu zásadní. Kdyby MS chtěl přijetí standardu blokovat (jako Sun, IBM a další), stačilo namítat, že je formát díky tomu nezpůsobilý k zajištění interoperability. Byli to ovšem lidé ze Sunu, IBM a FSF, kteří proměnili standardizační komise v zónu, ve které se vyřizují účty mezi komerčními konkurenty. Jak už jsem psal, vidím v tom bezprecedentní zneužití standardizačního procesu.

  Soukromým firmám přece svoji výplatu dáváme všichni. Kdo vyrobil ingredience vaší dnešní snídaně, židli na které sedíte, postavil dům ve kterém se nalézáte? Nějaká soukromá firma, a samozřejmě to udělala pro zisk.