Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Algoritmus pozná depresi z vašich příspěvků na Instagramu od Karel - Deprese je příliš široký pojem. U někoho je...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 8. 2016 14:34

    Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

    Deprese je příliš široký pojem. U někoho je to život ohrožující nemoc, kdy páchají sebevraždy a/nebo vraždy. U někoho se to projevuje jen jako "podzimní melancholická nálada". Nejvíce lidí je pak něco mezi. A pak záleží na doktorovi, nakolik chce hledat vhodné léky. Co znám lidi s depresí, tak to na většině z nich normálně není ani vidět, léky berou jen "v dětské dávce". A normálně řídí auta, protože neberou nic tak silného, aby je to otupilo. Přiznávám, že znám i těžší případy, ale to je jen špička ledovce. Více je těch, které deprese nezabíjí, ale jen ubíjí. Ti jsou po lécích naopak přes den akčnější a v noci se jim lépe spí.

    Osobně se také konspirační teorie o farmaceutických firmách nebojím. Ty mi chtějí dodávat své léky co nejdéle a chtějí ve mně stálého a vděčného zákazníka. Čeho se bojím jsou doktoři líní léčit. Psychiatrů ubývá. Navíc si lidé paradoxně váží více těch, kteří se na nic neptají a od kterých během 5 minut odchází s receptem. Představa, že nějaký "algoritmus" nažene do psychiatrických ordinací čtyřnásobek lidí, je dost děsivá. Byl by to kolaps. Vyšetření nejde urychlit (rentgen hlavy nepomůže) a navíc i když tomu říkáme "léky", tak ve skutečnosti to deprese neléčí (to u většiny ani nejde), ale nějak to upravuje chemii v mozku tak, aby se člověk cítil lépe - a to je dost individuální a trvá měsíce i roky najít pro člověka vhodnou kombinaci léků a dávkování tak, aby to zabíralo, ale zároveň to z něj nedělalo chodící mrtvolu. Prostě se bojím, že při tom návalu by to skončilo u "třikrát denně Neurol, pošlete dalšího".