Tyhle výzkumy nechápu. Když už chci něco dokázat/prokázat a ještě to ke všemu zveřejnit, tak proč to neudělám pořádně? Zde třeba solidní vzorek a pořádné vstupní/počáteční podmínky a přesné zadání, co a kde se chci dozvědět . . .
Mimochodem, když nemám foťák a fotit mě nebaví a nechci každou pitominu dávat na instagram tak mám deprese? To by se taky třeba dalo říct, že když jsem si v životě nekoupil mast (nebo co) na hemeroidy, tak je skrývám? Dost hloupé . . .
To ale píšete o výzkumu a o tom, že chcete něco dokázat/prokázat. Představte si jinou situaci. Jste na vysoké škole, s něčím si hrajete nebo to zkoušíte pro rozsáhlejší výzkum, a jen tak si uděláte malé demo na malém vzorku dat. A když už jste si s tím pohrál, tak se pochlubíte na svém blogísku.
Někde úplně jinde, v různých redakcích v různých částech světa, jsou novináři, kteří mají za úkol psát články začínající slovy "američtí vědci vyvinuli/vynalezli/zjistili". No a jednoho dne takový novinář narazí i na ten váš zápisek. V takovém okamžiku už je pro vás pozdě a další "američtí vědci vyvinuli" se šíří světem.
Ano, chápu co myslíte.. Ale pokud jsou to lidi znalí vědy a vědecké práce, jako že by podle instituce v odkazovaném příspěvku v článku měli být, tak takový výsledek nemohou ani na blogísku prezentovat jako nějaký závěr. A pokud jsou to lidé znalí vědecké práce, jak můžou vůbec takto ledabyle začít nějaký výzkum/průzkum/pokus? Taky si občas něco jen tak namatlám, ale ani za zlaté prase bych to radši ani na blogísek nedal. No, možná mě tam jenom místo "blogísek" mate to "vědci".
Vím, kritizovat je tak snadné, na druhou stranu nevidím důvod proč snižovat laťku, pokud chceme kvalitní závěry.
Jo, ten odkaz na článek jsem přehlídl.
Jenže problém není počet obrázků, problém je počet uživatelů. Upřímě, prošel každý uživatel každý obrázek? Jak závažné měli deprese?
Přiznám se, nečetl jsem článek a ani z časových důvodů nebudu. Ale pokud neseženou dostatečný vzorek pro pokus, tak pak je asi těžko dostatečně prokázat závěry. To si mohli ušetřit čas, udělat to s 15+15 nebo 5 + 5 uživateli a pak to zaokrouhlit na 10ky procent.
No, jeste jsem to necetl (a asi ani cist nebudu), nicmene podarilo se jim najit algoritmus jehoz vystup je prokazatelne korelovany s nejakym ukazatelem z toho dotazniku (ktery interpretovali jako deprese). (To jeste nic nerika o tom, jestli se da rozumne pouzit, rika to jen, ze je lepsi nez hazet si minci, nebo vestit z cajovych listku.) Na takovy zaver staci hodne maly vzorek.
Ostatne tak je to u kazde statistiky. Z matematickeho pohledu byva spravne. Nicmene staci trochu postelovat vstupy, tak ze to vypada jako ze testuji nejaky jev a ve skutecnosti testuji trochu jiny, a razem je vysledne cislo uplne jine a hlavne nic nerika o tom, co se nam snazi podsunout. Nejhorsi na tom je, ze to "postelovani" vstupu casto ani neni umysl, jen zanedbani.
Pocet obrazku je pekny, ale pocet lidi je to oc tu bezi. Protoze soudit depresi na zaklade jedineho obrazku je ocividna hovadina, chce to cely soubor obrazku od daneho uzivatele.
Zaprve by ale meli vyclenit skupinu lidi, na ktere se algoritmus nebude ucit, ale jen testovat uspesnost (coz se mi nepodarilo pri rychlym proleteni vycist, jestli udelali). Pokud jako testovaci vzorek na urceni uspesnosti vyclenili nahodne vybrany obrazky uzivatelu, a ne cely uzivatele, je mozny, ze se misto obecnych znaku deprese algoritmus castecne zameril na typicky projevy konkretnich jednotlivych uzivatelu s depresi. Na jinym vzorku lidi by pak byly vysledky vyrazne horsi...
První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.