Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Amazon uvolnil zdrojové kódy software čtečky Kindle od David Šmíd - Amazon ty zdrojové kódy neuvolnil teď, uvolnil je...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 10. 2011 8:46

  David Šmíd

  Amazon ty zdrojové kódy neuvolnil teď, uvolnil je už před čtyřmi lety. Teď pouze sbírku doplnil o zdrojové kódy části firmwaru 4.0.
  Neuvolnil je proto, že by to byl hodný strýček, nýbrž proto, že musel. Používá totiž v Kindlech Linux a spoustu dalšího otevřeného softwaru, který je pod licencí GPL. Tato licence přímo nařizuje distributorovi umožnit přístup ke zdrojovým kódům odvozeného díla.
  Pokud by tedy zdrojové kódy neuvolnil, měl by na krku bandu právníků. Že neudělal víc, než musel, je dobře vidět z toho, že zdrojové kódy té nejzajímavější části tj. frameworku (GUI aplikace, toho co vnímáme jako grafické rozhraní Kindlu) neuvolnil.
  I kdyby to udělal, nebylo by to k ničemu, neboť zkompilovat firmware Kindlu nestačí, musíte ještě najít způsob, jak upravený firmware do Kindlu dostat. To je schopen udělat pouze Amazon, jelikož pouze on disponuje privátním klíčem, jímž musí být podepsané všechny updaty.
  Pro Kindle 3 to tak docela neplatí - ale jen proto, že se díky školáckým chybám programátorů Amazonu podařilo najít díry do aktualizačního systému. Jenže kluci z Amazonu se poučili, zamysleli a řekli si: když uzavřít, tak pro všechny.
  Bohužel.