Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Americký soudce: právo nevypovídat se vztahuje i na nesdělení hesla od Lael Ophir - Děkuji za článek. Souhlasím s ním jen částečně....

 • 1. 10. 2015 0:36

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.52.broadband11.iol.cz

  Děkuji za článek. Souhlasím s ním jen částečně. Je pravda, že policie většinou až spočítá těla a obkreslí je křídou. Ale nemyslím že volné držení zbraní je dobrá cesta. Vede to k daleko většímu problému. Vlastnictví zbraně i v US vede k 5x vyššímu riziku sebevraždy a 3x vyššímu riziku vraždy.
  http://aje.oxfordjournals.org/content/160/10/929.full

  Vyjma toho dochází k řadě nehod, které končí titulky typu "tříleté dítě zastřelilo matku když ho přebalovala", "pětiletý přinesl do školy zbraň a ohrožoval učitele" atd.

  To že ozbrojení společnosti nefunguje lze ilustrovat na dvou věcech:
  1. V US je počet úmrtí způsobených střelnou zbraní 10.64 na 100000 obyvatel. V ČR máme daleko přísnější omezení držení zbraní, a máme 1.76 úmrtí na 100k obyvatel, tj. 6x méně. Další země, kde je držení zbraní striktně omezené a ostře vymáhané: UK, 0.26/100k; Japonsko, 0.06/100k; Hong Kong, 0.03/100k. Vyšší "score" než US má už jen pár zemí třetího světa.
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_firearm-related_death_rate
  2. Zbraň vám k obraně moc nepomůže, protože když je útočník vzdálený deset metrů a rozeběhne se k vám, tak rozhodně nestačíte použít zbraň. Zkuste si to, a pls nikoho při tom nezastřelte. Předpokládám zbraň za pasem s vloženým zásobníkem. Naopak pro útočníka, který si na rozdíl od napadaného může připravit zbraň předem, je situace daleko výhodnější.

  BTW můj názor na US gun enthusiasts dobře shrnuje Bill Maher:
  https://www.youtube.com/watch?v=tTpCUAK4ypA