Hlavní navigace

Analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech nahrazuje Matomo

1. 2. 2023

Sdílet

Matomo Autor: Matomo

Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že Portál občana a další weby státní správy začaly místo veřejných analytických nástrojů používat vlastní instanci svobodného analytického nástroje Matomo. Děkujeme zejména zástupcům Iuridicum Remedium, dále Spolku pro ochranu osobních údajů, Ministerstvu zdravotnictví, Reservaticu a našemu DPO Pavlu Burianovi za společnou iniciativu, píše se v oznámení.

Cílem změny je zajistit, aby uživatelská metadata neunikala mimo prostředí státní správy. Přestože jde v principu rozhodně o chvályhodný počin, v tomto případě nebyl zřejmě dotažen dostatečně do konce. Mezi stahovanými zdroji na Portálu občana stále figurují fonty stahované z Google a je jasně vidět, že je stále používán také Google Tag Manager.

K problému se dodatečně vyjádřil Pavel Burian z NAKIT, který říká:  V současné době probíhají procesy i na odstranění Google Tag Manager a jeho nahrazení jiným nástrojem, který bude více šetrný k soukromí uživatelů.

Zdroje stahované na Portálu občana

Autor: Petr Krčmář, Root.cz
Našli jste v článku chybu?