Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Android ovládá 84 % trhu s mobily, Microsoft z něj mizí od Lael Ophir - Jistě, o Qt jsem tak trochu slyšel. Na...

 • 26. 5. 2016 2:48

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Jistě, o Qt jsem tak trochu slyšel. Na Linuxu je to zřejmě nejpoužitelnější framework. Bohužel je primárně určený pro C++, což není úplně žádoucí. V kontextu je ale větší problém v tom, že v Qt těžko napíšete jednu aplikaci pro desktop, tablet, telefon a mobil, která se přizpůsobí zařízení na kterém běží. Jeden důvod je UI, které byste musel patlat ručně. Další problém je v tom že výsledkem je odlišná aplikace pro každou platformu. Některé třídy jsou dokonce k dispozici jen na konkrétní platformě, takže máte kód plný ifdefů. Srovnejte to s UWP, kde v runtime snadno přizpůsobíte UI podle velikosti obrazovky. Vyjma toho se aplikace může měnit interface/funkci podle toho jestli má zařízení klávesnici, myš, touchscreen, mikrofon, stylus, HW buttony (třeba spoušť na foťáku), nebo klidně GPIO, I2C nebo PWM controller a další.

  Ad Důvod, proč ChromeOS má jiné API, je, protože je z roku 2009, kdy Android nepodporoval nic jiného než telefon s dotykovou obrazovkou, ale Chrome podporoval HTML5 aplikace - důvod proč je ChromeOS takový zmetek je v tom, že Google věřil (a asi dál věří) ve webové aplikace. Android byl psaný jinak. Pro maličký nedotekový display a HW klávesnici jaksi nedávalo smysl psát webový interface, místo toho pánové v Android Inc. použili Javu. A když Google koupil Android Inc., pochopitelně nepředělával API na web apps.
  Ad Windows Phone používal také HTML5 - Windows Phone používaly XAML, v případě WP7 v rámci SilverLight runtime. Pochopitelně je možné použít Apache Cordova (PhoneGap), pokud máte žaludek na HTML5 a JavaScript.

  Ad dočkáte se. Příští týden vyjde ChromeOS s podporou aplikací pro Android. Na Linuxu lze spouštět Androidí aplikace už delší dobu... - androidí aplikace je možné tak-nějak pouštět všude. Jenže k čemu je člověku na desktopu s klávesnicí, myší a 34" monitorem aplikace psaná pro 5" mobil s obrazovkou na výšku, když ji v řadě případů nelze ani změnit velikost okna, natož aby se UI přizpůsobilo tomu že jedu na PC?

  Ad to je ta síla jednotného API :-) - no jo, je to fakt síla, skoro jako v Javě. ... ... aha :)