Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Anonymous zareagovali na ACTA a zaútočili na web Evropského parlamentu od Jurasek - Mno ac mladym rebelum fandim obavam se ze...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 1. 2012 15:24

    Jurasek (neregistrovaný)

    Mno ac mladym rebelum fandim obavam se ze tyto utoky bouzel nic nezmeni a korporace budou nadale s**t na radove obcany a prosazovat si zakony ta jak potrebuji oni a ne obcane... aneb vlady uz tu davno nejsou pro nas ac je platime z nasich dani...

  • 26. 1. 2012 15:40

    Ondřej Profant (neregistrovaný)

    Útoky upoutají pozornost k tématu (ve světe zkorumpovaných medii to moc jinak nejde). Lidé pak budou mít příležitost něco změnit.

  • 26. 1. 2012 19:31

    Jarda_P

    Media budto budou nadale zachovavat mlcenlivost nebo o veci budou informovat maximalne zkreslenym zpusobem. Uvedomte si, kdo ta media vlastni a jaka v nich panuje redakcni politika.

  • 27. 1. 2012 8:39

    Jurasek (neregistrovaný)

    Sice strhavaji pozornost ale bojim se ze tim nahravaji do rukou zakonodarcum, kteri si to preberou po svem a pomoci medii to obrati a poslou proti nim typem vidite ted vlada a priste napadnou nemocnice a podobna zarizeni. Jelikoz valna vetsina lidi je tupa a mysli si to co jim reknou media ze si maji myslet mam obavy co ztoho vseho vznikne...

  • 26. 1. 2012 16:24

    CCblue (neregistrovaný)

    Mě se nelíbí, že mě někdo neustále okrádá a proto jsem proti ACTA a podobným. Pak bych mohl být "legálně" okrádán mnohem víc.

  • 26. 1. 2012 17:05

    X (neregistrovaný)

    S prominutim, ale vy jste proste hlupak, pokud opravdu verite, ze tohle vsechno se deje kvuli tomu abyste nemohl nahrat/stahnout mp3 z internetu.

    Internet je posledni "medium", ktere nedokazi "vladci" kontrolovat. Kde se dovite co je v ACTA obsazeno? V novinach? V televizi? Nenechte se vysmat. Ani v jednom z techto medii jsem o tom zminku nevidel. Pouze na internetu.

    Takze internet se musi dostat pod kontrolu, tech spravnych lidi. Samozrejme ze Vam nabulikuji, ze to je kvuli detske pornografii, kvuli tomu aby nahravaci spolecnosti nedrely bidu, protoze jinak jim z ruky zobat nebudete.

  • 27. 1. 2012 8:43

    Jurasek (neregistrovaný)

    Tobe se libi ze okradaji autory a skladatele meglni molosi typu nahravaci studia kdyz prodavaji jejich tvorbu za premrstenou cenu treba 500kc a z toho de 350 na platy manazeru tehle molochu a z toho 100 na naky reklamy a pak naka dan z ochrane znamky... co z toho pak ma sam umelec ? 5kc za disk ?

  • 27. 1. 2012 9:38

    MaT

    A vám se líbí, že vás okrádá váš zaměstnavatel, když prodává vaši práci za 1500/h a vám dá jen 500?

  • 27. 1. 2012 11:16

    MaT

    Tak on taky nesedí ten Juráškuv výpočet má dáti-dal.

    Každopádně jde o to, že nikdo nikoho nenutí vydávat u konkrétní společnosti. Pokud mi nabídne bonton 5kč tak mužu jít jinam. A taky jsou umělci, co chodí jinam. (Taky jsou umělci, co jinam nechodí.).

    Jó, že přes bonton toho prodám o několik řádu víc než přes Tondu z Malé Lhoty? A nebo toho Tonda prodá sice méně a ne o tolik a vydělám u něj ve výsledku víc. Ježiš tak to je snad každého věc jestli půjde cestou obratu a malé marže nebo opačně. Někdo má/bude mít štěstí a prosadí si svůj model. Jiný ne a může nadávat jak jsou lidi blbý, že u něj nekupují, ale nic s tím neudělá.

  • 27. 1. 2012 14:42

    pb (neregistrovaný)

    a kdyz se mi nelibi jakym zpusobem vlada ovlivnuje muj zivot, muzu ji take zmenit nebo uplne zrusit?

  • 27. 1. 2012 15:58

    MaT

    Ono je dobré nesměšovat různé případy. Já reagoval na ty "molochy typu nahrávací společnosti". Ten moloch opravdu není určen žádným zákonem (pokud tím zákonem nemyslíte něco přeneseně).

    Je na mně jako autorovi u koho si vydám svou knihu, CD, DVD viz. volba nahrávací polečnosti

  • 27. 1. 2012 14:43

    Jurasek (neregistrovaný)

    Mou praci bouzel prodava daleko draz :D a tech 1500/den dostavam... ale poenta je v tom ze pokud by se snizili ceny medii na prijatelnou a realnou hodnotu a prestali se krmit megakorporace ta tzv "kriminalita" by sla o hodne % dolu nerikam ze by zmizela uplne ale ja osobne pokud bych vedel ze si mohu zakoupit kvalitni CD me oblibene kapely za rekneme 200 nebo film na DVD za obdobnou cenu nedelalo by mi problem si to koupit nebo v ramci ruznych e-shopu zakoupit online :) ale prijde mi premrstene chtit za film ci hudbu takove penize...

  • 27. 1. 2012 16:42

    MaT

    Taky mi přijde přemrštěné platit za pneumatiku do veyrona 500K :-)

    Ale vážně. Dneska si můžete založit živnost na vydávání a distribuci hudebních nosičů resp. hudby. Ostatně něco podobného se tu probíralo v oblasti knih. Výsledek? Není to jednoduché přesvědčit autory a získat podíl na trhu. Velký podíl na trhu má svoji hodnotu, která se promítá do ceny pro autora. (Ani ne tak do ceny pro spotřebitele.)

    Žádní chudáci autoři. Oni s vámi nebudou chtít spolupracovat pokud k tomu nebudou mít ekonomický důvod. A to není o procentech, ale výsledné absolutní částce, kterou s vámi udělají. A i kdyby s vámi šli do nějakého rizika, tak daleko větší problém budete mít s odbytem. Čtenáři na rootu vám stačit nebudou a budete přemýšlet jak to dostat i Máně z Kolína (Apple ukázal cestu přes zařízení)

    Pak zjistíte, že jste si dal cenu tak nízko, že nebudete mít na inovace a vedlejší konkurence vás smete a na rootu se dozvíte, jak je ten váš obchod na nic a zaspal dobu... :-) A nebo taky ne. To záleží na vás a na štěstí.

    V tuhle chvíli prostě trvám na tom, že konkurence je zatím jediná cesta jak změnit služby. Ano, je plná potu. A co?

  • 28. 1. 2012 16:01

    Radim (neregistrovaný)

    ... a na rootu se dozvíte, jak je ten váš obchod na nic a zaspal dobu... :-) A nebo taky ne...

    Já bych řek, že skončí rychle. Hudbu si koupí jeden až dva lidé, ostatní parazité si vytvoří nelegální kopie. Na rootu se doví nejen, že zaspal dobu, ale hlavně, že je nenažraný distributor, který obírá autory, má miliardové zisky a je součástí globálního spiknutí bohatých a mocných, kteří svým lobbingem omezují práva občanů. Protože kopírovat a nezaplatit autorovi za to, že vytvořil originál je přece právo, to už je dnes předkládáno jako nezpochybnitelný fakt.

    Svět se dostal do zvláštního stavu. Malí rozmazlení fracci (bohužel věkem malí nejsou) se rozhodli, že za zábavu nebudou platit. V ojedinělých případech proto, že na to nemají, v naprosté většině proto, že nechtějí. Tak začali zábavě říkat informace. Potom logicky těm, kteří jim brání si informaci skopírovat a konzumovat bez toho, že by zaplatili něco autorovi za vznik originálu, začali říkat cenzoři, kteří pošlapávají jeich práva. Systém, kdy každý kdo si vytvoří kopii přispěje autorovi na vznik originálu je podle nich spiknutí mocných korporací (povětšinou investorů do vzniku originálu díla) a vlád proti svým občanům, kteří přicházejí o své právo na zábavu zadarmo.

    Je jasné, že autorský zákon dlouho nebude existovat, Narozdíl od většiny z toho nemám radost. Možná proto, že nejsem jen konzument, který si myslí, že má právo na výsledky něčí práce bez zaplacení. V každém případě s autorským právem padá jakékoliv právo autora na své dílo. Konečně nebudou pošlapána lidská práva většiny občanů a všichni budou moci měnit open source software a dál jej šířit bez jakýchsi nesmyslných omezení, jako třeba dát k dispozici zdrojový text. To vše patří do starého světa a dnes dodržování licencí je přežitek.

  • 29. 1. 2012 9:40

    Jarda_P

    Jste si jist tim, ze tem, kteri tlaci ACTA jde hlavne o dusevni vlastnictvi a ne napriklad o totalni kontrolu nad Internetem?

    A pokud by slo o dusevni vlastnictvi a spravedlivou odmenu wa tvorbu, tak se mrknete na tohle: https://christianengstrom.wordpress.com/2012/01/28/acta-stipulates-increased-damages-for-file-sharing/ .

  • 29. 1. 2012 12:11

    Radim (neregistrovaný)

    Myslím, že těm, co jsou za ACTA o autorská práva zas tak moc nejde. O autorská práva jde především těm, kteří jsou proti ACTA, chtějí autorské právo zrušit. Stačí si přečíst třeba celé vlákno na které jsem reagoval, nebo diskuze kdekoliv jinde.
    Pokud vím, "stávka" na Internetu proti ACTA proběhla. Účastnili se jí Google, Wikipedia a podobní. Firmy nebo společnosti, od kterých se nikdy nedovíte, že autorská práva jsou brzdou, která omezují něčí (konzumentů) práva. Naopak pokud vím, tak první akce anarchystických kriminálníků (anonymous), která souvisela s děním dnešních dnů, byla reakcí na zavření megauploadu. Nemůžu si pomoc, já v zavření megauploadu nevidím ani ACTA, ani snahu ovládnout Internet, ani cenzuru.

    A pokud jde o škodu, ta souvisí s cenou. Cenu určuje trh. Poptávka se musí střetnou s nabídkou jakýmsi kompromisem. Výsledek kompromisu je cena. Trh duševního vlastnictví je zlikvidovaný. Poptávku lze uspokojit i bez nabídky. Nabízející je vyloučen a jeho nabídku si všichni rozeberou zadarmo. Nemá vůbec smysl o ceně mluvit. Piráti patří do vězení mimo jiné za to, že zlikvidovali trh. A ne pořád vyčíslovat jakousi částku a tu jim nechat k úhradě.

  • 29. 1. 2012 13:53

    Jarda_P

    "Poptávka se musí střetnou s nabídkou jakýmsi kompromisem. Výsledek kompromisu je cena."

    Prominte, ale blbost. Cena je vysledkem toho, ze vydavatele maji v podstate monopol. Jak jinak mam chapat, ze CD a DVD stoji v podtste furt to same, bez ohledu na vydavatele? A jak je mozne, ze v CR lwe koupit v novinovych stancich DVD za 50 korun? Nekomu se vyplati to vydat v malem nakladu za 50 korun a nekdo jiny to vydava ve velkem nakladu za 15-30€ nebo vic?

    "Trh duševního vlastnictví je zlikvidovaný. Poptávku lze uspokojit i bez nabídky. Nabízející je vyloučen a jeho nabídku si všichni rozeberou zadarmo. Nemá vůbec smysl o ceně mluvit. Piráti patří do vězení mimo jiné za to, že zlikvidovali trh."

    Kdyz se objevily prvni elektricke lednicky, byli obchodnici s ledem take pekne nasrani, protoze jim to zlikvidovalo trh a nejradsi by videli vsechny vyrobce nove technologie, konkurencnich elektrickych lednicek, dobre povesene na nejblizsim strome. Nakonec se ale museli prizpusobit a napriklad zacit radsi prodavat elektricke lednicky. Meli totiz smulu, ze nebyli schopni vytvorit dostatecne silne loby, ktere by podplatilo vsechny politiky a protlacilo zakaz vyroby elektrickych lednicek.

    BTW, existuje rada studii, ktere analyzuji situaci a ktere tvrdi, ze pirateni ekonomice neskodi, naopak ji prospiva. Tez tvrdi, ze zisky nesnizuje, za snizenim stoji jine priciny, napriklad vydavani sracek, ktere nikdo nechce, o cemz se na dnesnim Internetu clovek obvykle snadno presvedci, nez to koupi a nasledne vyhodi. Strategie umisteni jednoho dobreho songu na zacatek CD plneho sracek uz nefunguje.

  • 29. 1. 2012 17:18

    MaT

    vydavatele maji v podstate monopol.

    I monopol se řídí zákonem nabídy a poptávky. Navíc pokud se ze školy pamatuju dobře, tak monopolní cena využívá zdroje nejefektivněji.

    Nekomu se vyplati to vydat v malem nakladu za 50 korun a nekdo jiny to vydava ve velkem nakladu za 15-30€ nebo vic?

    Omyl. Těch 50Kč rozhodně nepokrává náklady na výrobu toho titulu ani ze čtvrtiny.

    Příklad s ledařema je mimo. Prodejci chladniček byly legální konkurencí. Pirátí legální konkurencí nejsou. Neuznávají pravidla, kromě toho svého - "buď bude po našem, nebo si to vezmem".

  • 29. 1. 2012 17:20

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    I monopol se řídí zákonem nabídy a poptávky.

    :-)))))))))) Ty to fakt nemáš v palici v pořádku.


    Navíc pokud se ze školy pamatuju dobře, tak monopolní cena využívá zdroje nejefektivněji.

    Prázdninové rychlostudium v Plzni? :-P

  • 29. 1. 2012 17:30

    to_je_jedno (neregistrovaný)

    ...I monopol se řídí zákonem nabídy a poptávky. Navíc pokud se ze školy pamatuju dobře, tak monopolní cena využívá zdroje nejefektivněji...

    To je ale v.u.l !

  • 29. 1. 2012 21:14

    MaT

    Základy ekonomie se berou už v prvním (max. druhém) semestru libovolné techniky. Ale chápu, že někdo považuje vzdělání za přežitek v době Google :-)

  • 29. 1. 2012 17:31

    Jarda_P

    "Příklad s ledařema je mimo. Prodejci chladniček byly legální konkurencí."

    Ano. Ovsem historka s ledari je take prikladem zmenene situace na trhu.

    I stahovani je konkurenci existujicimu distribucnimu modelu. Ze je nelegalni na tom nic nemeni. Nekdo by se radsi mel zamyslet nad tim, jak to priohnout tak, aby to vyhovovalo obema stranam. Ne, tak jako ledari, se snazit zakazat elektricke lednicky, protoze skrin s kostkou ledu fungovala po staleti velice dobre.

  • 29. 1. 2012 22:51

    Radim (neregistrovaný)

    Vydavatelé mají v podstatě monopol? Už jen tím, že používáte množné číslo uznáváte, že jich je více, že to tak asi nebude. Vydavatelé jsou konkurenti a je mezi nimi konkurenční boj.

    Jak jinak mam chápat, ze CD a DVD stoji v podstatě furt to samé, bez ohledu na vydavatele?

    To se dá vysvětli 2 způsoby:

    1)CD a DVD jsou předražené. Našel jste díru na trhu a čekají Vás světlé zítřky plné úspěšného podnikání. Jen se do toho pustit. Jak si myslím, že dopadnete jsem napsal o pár příspěvků výše.
    2)O nákladech na pořízení filmu a jeho následné distribuci máte mylný odhad. Zdůrazňuji část věty „nákladech na pořízení filmu“, možná by stálo za to zopakovat základy autorského práva. Autor vytvoří originál díla, jehož náklady jsou hodně vysoké. Vytvoření kopie originálu je oproti vytvoření originálu o hodně levnější. Dnes už jsou náklady skoro nula. Autor má právo stanovit pravidla, kdy se kopíruje a kdy ne. Pokud nemá jiné zdroje, stanoví pravidla tak, aby každý, kdo pořizuje kopii přispěl na vznik originálu. Kopie, která pravidla pravidla splňuje říkáme legální, ostatním kopiím říkáme nelegální.

    Pokud jde o levná DVD za 50Kč, nevím jestli nemícháte hrušky s jablky. Pokud vím, jsou to filmy, které řadíme ke „klasice“ a už mnohokrát byly v televizi. Některé jsou i černobílé. Příspěvek na vznik originálu je určitě menší, než příspěvek u filmu, který měl třeba včera premiéru.

    Vaše přirovnání s ledničkami není správné. To byla situace, kdy výrobci ledu bohužel přestali být díky novému vynálezů potřeba. To se bohužel stává, museli si hledat jinou práci. Zde je autor pořád potřeba. Nevím o vynálezu, který zajistí, že pořízení originálu autorského díla bude mít stejné náklady jako pořízení jeho kopie. Až se takový vynález objeví, pak bohužel autoři budou patřit na smetiště dějin. K tomu ale chybí ještě několik staletí, možná tisíciletí. Spíše bych to přirovnal k situaci, že ještě jsme nevynalezli mrazničku, ale alespoň prodejce ledu nakopeme někam, vyženeme ho z tržiště a led, co tu přinesl na prodej, ten kdo nejvíce kopal, rozdá zadarmo, nebo za malý poplatek. Výrobce ledu prohrál konkurenční boj, tak levně jako současný distributor ho není schopen dodat, ještě že už na tržišti není.

    Uvedu Vám příklad z praxe. Já jsem napsal jednu knihu. Tak jako jakákoliv kniha, i ta moje se povaluje na kde jakém warezu. Konzument se může rozhodnout, jestli si jí z warezu stáhnout, nebo si jí legálně koupit. Tohle je konkurenční boj? Konkurenční boj by znamenal, že tu je nějaký frajer, který mi ukáže, jak na stejné téma napsat knihu kvalitněji, čtivěji, rychleji, odborněji, levněji, nebo jinak lépe. Nikoho takového nevidím. Vidím jen parazita, který vytvořil kopie a nepřispěl na vznik originálu. Jestli jsem prohrál konkurenční boj, kdo je tím vítězem? Kdo byl vlastně konkurentem? Já si konkuruji sám sobě? Na jedné straně jsem já, kdo nabízí kopii za cenu, kde je příspěvek na vznik originálu a vedlo toho si sám sobě konkuruji díky piráta, který vytvořil kopii bez toho příspěvku? Konzument dostal možnost si vybrat? Není to absurdní? Sám sebe jsem vyřadil z konkurenčního boje?

    A k těm studím, existuje řada studií, které to říkají, stejně tak existuje řada studií, které říkají opak. Studie, které zmiňujete mají podle mě chybný předpoklad. Všechny tak nějak říkají, že konzument si z nelegální kopie (legálnost a nelegálnost jsem definoval výše) ověří, jestli se mu dílo líbí a pokud ano, tak nějakou formou přispěje na vznik originálu. Třeba tak, že si pořídí legální kopii. Pokud chcete vědět jaký je to nesmysl, tak si sám pro sebe odpovězte na otázku, kolikrát jste něco takového udělal Vy osobně. Dnes už přece každý placený software má nějakou zkušební verzi zdarma, každá kniha má zdarma legálně šiřitelnou ukázkovou kapitolu, z CD si můžete legálně pořídit jen jednu MP3, toho dobrého songu, co jste slyšel třeba v rádiu. K čemu tedy ty nelegální kopie jako jsou? Že by k něčemu jinému, než k ověření kvality a následnému přispění na vznik originálu? V souvislosti s tímto jsem četl jeden dobrý názor v nějaké (už si nevzpomenu jaké) diskuzi na Internetu. Nápad, že nejprve zkonzumuji a pak zaplatím podle toho, jestli se mi to líbilo nebo ne, je jistě dobrý nápad. Zkuste o něm diskutovat třeba s vyhazovačem ve veřejném domě.

  • 30. 1. 2012 0:34

    Jarda_P

    "Vydavatelé jsou konkurenti a je mezi nimi konkurenční boj."

    Pouze zdanlive. On totiz umelec typicky podepise exclusivni smlouvy jen s jednim z nich, nemuzu si tedy vybrat, jestli chci CD Dementni cajdaky 32 od vydavatele A za 400 nebo od vydavatele B za 150. Vydavatel B bude ale treba mit CD Straslive odrhovacky, ktere zase nema A.

    "Pokud vím, jsou to filmy, které řadíme ke „klasice“ a už mnohokrát byly v televizi."

    Ano, nicmene nektere z nich nejsou az tak stare a jsou z barevne ery. A muzete si zkusit zagooglovat, za kolik je prodavaji jinde. 50Kc, tedy mozna 2€ to neni. Ze by plastova krabice a kousek papiru staly tolik?

    "Vaše přirovnání s ledničkami není správné. To byla situace, kdy výrobci ledu bohužel přestali být díky novému vynálezů potřeba. To se bohužel stává, museli si hledat jinou práci. Zde je autor pořád potřeba..."

    Tady nejde o autora, ACTA a spol tlaci Sony a podobni a ti sami nejsou autori vubec niceho, akorat to vydavaji.

    "A k těm studím...."

    Prectete si treba, jak to vidi Cory Doctorow http://craphound.com/littlebrother/about/#freedownload/ , dole pod "Why do you give away your books?"

    "Pokud chcete vědět jaký je to nesmysl, tak si sám pro sebe odpovězte na otázku, kolikrát jste něco takového udělal Vy osobně."

    Oni mi vydavatele nedavaji zadnou moznost. Nikdy nevytvorili zadny platebni system, ktery by mi umoznil poslat jim par €, kdyz stahnu film a libil se mi. Par € by odpovidalo tomu, ze vydavatel mel nulove naklady s distribuci.

    "z CD si můžete legálně pořídit jen jednu MP3, toho dobrého songu, co jste slyšel třeba v rádiu."

    No, to asi nebude z iTunes. Tam tak m4p s DRM, ktere do Rockboxu nedostanu, i kdybych se .... Ledaze bych pouzil nejakou techniku, kde pomoci iPodu a nejakych harafik DRM odstranim, coz je ale asi nelegalni a navic slozitejsi, nez to stahnout bez DRM. Cili pristup Apple a dalsich, nejspise typickych prodejcu, kteri to bez DRM neumi, me moc nemotivuje. A urcite nejen me.

  • 27. 1. 2012 21:05

    Sten (neregistrovaný)

    Chudí (= neschopní) hudebníci a producenti jsou okrádáni, bohatí (= schopní) sami pirátí :-)

  • 29. 1. 2012 18:26

    zoro (neregistrovaný)

    bude následovat nasilné utoky na jednotlivce kteří podporují zakony nebo názory a aplikace proti veřejnosti ve smyslu omezování práv a samozřejmě proti rodinným příslušníkům těhto polityků atd

  • 29. 1. 2012 21:20

    MaT

    názory a aplikace proti veřejnosti

    Že by se vyvraždili tedy navzájem? Tam nemá být proti veřejnosti, ale něco jiného.