Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Apple a Samsung dostaly pokutu za „plánovanou životnost“ svých produktů od Karel - Pozor, ono to historicky bylo trochu jinak. Apple...

  • 29. 10. 2018 19:44

    Karel (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

    Pozor, ono to historicky bylo trochu jinak. Apple skutečně vydal iPhone 4 s baterií, kterou bylo velmi obtížné vyměnit. Navíc náhradní baterie stála v USA prakticky to samé, co nový dotovaný telefon. Bylo kolem toho trochu haló a ve velkém to začali využívat Číňané. Ti na trh dodali jak sady nářadí nutného k výměně baterie bez poškození mobilu, tak neoriginální náhradní baterie a díly, které se při výměně nejčastěji poškodily.

    Apple pak se spožděním mnoha měsíců také začal dodávat náhradní baterie za rozumnou cenu (80 USD vypadá hodně, ale je to čtvrtina původní ceny) a výměna baterie se stala běžnou službou. iPhone 4 byl skutečně navržený jako zařízení, ve kterém se baterie vyměňovat nebudou - byly potřeba speciální nástroje a hlavně tam byl krok, ve kterém bylo strašně snadné poškodit součástku, kterých měl nejspíš servis plný šuplík, ale koncový zákazník náhradní kus neměl. Apple to prostě zkusil a zjistil, že tohle jim trh nedovolí.

    V dnešní době už výměna baterie není velký problém. Náhradní díly jsou za rozumné ceny. A co ne, na to je levný "neoficiální" zdroj. Jenže plno lidí si stále pamatuje dobu iPhone 4 a "WTF" moment když se zeptali na cenu výměny baterie. Dnes už to není pravda, stejně jako není pravda BSOD 2x denně. Ale lidé neradi zapomínají. A neodpouští.