Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ballmer oznámením odchodu vydělal na akciích miliardu dolarů od Ohnic - Pane Ophire. Jaše příspěvky jsou značně kontroverzní. Přesto...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 8. 2013 9:55

  Ohnic (neregistrovaný) 2a00:1028:83c8:----:----:----:----:----

  Pane Ophire. Jaše příspěvky jsou značně kontroverzní. Přesto si myslím, že diskusi prospívají a často jsou trefné. (Pro ostatní - používám Linux a svobodný software vůbec déle, než drtivá většina z vás, a nemám rád MS a Windows - to uvádím, aby mě někdo neobvinil z toho, že leštím Stevovi lebku).

  Musím ale reagovat na vaší kritiku roztříštěnosti Linuxu (čímž patrně myslíte celou scénu svobodného software). Na roztříštěnost často žehrají i jeho zastánci (až milovníci). Jedná se o velké nepochopení principu svobodného software. Zde je totiž nekoordinovaný vývoj základní a žádoucí vlastností. Nemyslím koordinaci jednotlivých projektů - ty koordinované jsou (a o tom mluví kniha Katedrála a tržiště, která je v knihovničce Rootu a kterou doporučuji přečíst). Mám na mysli nekoordinovanost celkového vývoje, napření sil jedním směrem.

  Svobodný software dospěl do stavu, v jakém je, a směřuje dál právě proto, že je "roztříštěný". Na rozdíl od rigidně řízených SW společností, zde se plně uplatňuje princip evoluce. Svobodnost software a neexistence patentů v oblasti svobodného software umožňuje, že se evoluce mohla plně rozvinout.

  Podobnost s evolucí v oblasti biologie je dokonalá - křížení (vzájemná inspirace mezi projekty), mutace (forky), odumírání neperspektivních projektů, nepřeberné množství kombinací a příchutí. Na rozdíl od softwarových firem si tohle komunita může dovolit.

  Díky tomu vznikne nekolim "mainstreamových" aplikací jednoho druhu, a množství marginálních. Ale všechny od sebe mohou "opisovat" a také to dělají.

  Vám se, Leare, tohle zjevně nelíbí, ale tohle je přesně to, co mám na svobodném software rád. Podle mě je to ten nejdůležitější projev opravdové svobody.

  A tak klidně mohou existovat Mir i Wayland. A je jisté, že ty nejzajímavější vlastnosti budou mít oba - protože je mohou mít oba.