Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ballmer oznámením odchodu vydělal na akciích miliardu dolarů od Lael Ophir - Je zajímavé, že na začátku musíte pro ostatní...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 8. 2013 15:02

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Je zajímavé, že na začátku musíte pro ostatní uvést, že jste "ideologicky čistý". Nevypovídá to o čemsi?

  Ano, ten model vývoje popisujete celkem pěkně. Bohužel to nevede k dobrým výsledkům pro uživatele. Dovolím si srovnání: je to jako doufat, že milion opic v továrně náhodou sestaví něco lepšího než VW Passat. Samozřejmě narážím na opice a Shakespeara.

  Koukněte se se mnou. Většina "úspěšných" open source projektů je buď opisem starších komerčních projektů (příkladem je Linux, který je opisem tradičních Unixů jedno volání API po druhém a jedna utilita po druhé), nebo jde o zkrachovalé komerční produkty, ke kterým se jen připisuje (OpenOffice, PostgreSQL, Firefox). Ten zbytek převážně připomíná kolekci béčkového freewaru z většího download serveru.

  Příběh X11 a jeho nástupců je myslím dost odstrašující demonstrací toho neřízeného vývoje. Vývojáři i uživatelé potřebují lepší zobrazovací systém. Situace je už léta neutěšená. Co se za tu dobu stalo? Přišlo a odešlo Fresco, pak totéž s Y Window Systemem a několika dalšími pokusy o nástupce. Teď se píše Wayland a Mir. Celé to trvá více než dekádu, nic není hotové, nikdo neví kam se půjde dál, a výsledkem bude nejspíš roztříštění display serverů mezi Mirem a Waylandem. Ovšem jako bonus přijdete o možnost vzdáleného připojení, a nejspíš i o drivery používané s X11 serverem. Připadá vám takový systém vývoje efektivní? Nebylo by lepší, kdyby se na jednom pracovišti sešli odborníci, kteří by sestavili roadmapu, koncept, napsali specifikaci, a pak se vyvíjelo s tím že je jasný cíl?

  Srovnejte také výsledky. Na Linuxu máte příšerné X11 se snůškou různých (často mizerně dokumentovaných) extensions, z bezpečnostních důvodů se tuneluje přes SSH, a tisk se řeší úplně zvlášť. MS mezi tím stihnul udělat geniální GDI, které má API pro zobrazování i tisk, podporu 2D akcelerace, metafiles, WYSIWYG, správu barev atd. Do toho koncepčně zapojil Remote Desktop Protocol, který je na rozdíl od X11 vysoce efektivní, používal 2D akceleraci podle schopností klienta, a umožnil navíc sdílet clipboard, zvuk, tiskárny, autorizovat vás přes čipovou kartu atd. A už v průběhu projektu se pracovalo na nástupci používajícím 3D akceleraci a XML (WPF, Direct2D, XPS), samozřejmě se zpětnou kompatibilitou.
  I Apple, který technicky nikdy nevynikal, použil Display PostScript z NeXTSTEPu a trochu ho upravil. Výsledkem je práce s PDF grafickými primitivy, což je technicky také velmi pěkné.

  Pro mě je svět open source spíš světem anarchie než svobody. Problémem je i zpětná vazba. Například autoři Gimpu už léta vyvíjejí SW, který se pravidelně dostává do GUI Halls of Shame, a grafici raději platí desetitisíce za Photoshop, než by používali Gimp zdarma. Ve světě komerčního SW by ti lidé museli buď napsat to co uživatele fakt zajímá, nebo to zabalit a jít dělat něco smysluplného. Takhle jde o zahozený čas autorů.
  Dalším problémem je financování vývoje. Ve světě open source buď financujete vývoj z jiných aktivit (třeba z reklamy a sledování uživatelů, jak to "bohulibě" dělá Google), nebo se neuživíte. Osobně preferuji model, kdy jsou vývojáři placení za SW, a nemusí shánět finance z reklamy, služeb apod.