Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ballmer oznámením odchodu vydělal na akciích miliardu dolarů od wimby - Obhajuji Unixový příkazový řádek (ne celý UNIX) před...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 8. 2013 21:58

  wimby (neregistrovaný) 178.255.170.---

  Obhajuji Unixový příkazový řádek (ne celý UNIX) před GUI ve Windows. Argumuentuji tím, že GUI je nevhodné na meziprocesovou komunikaci. Na tom se nejšpíš shodujeme, protože jako řešení navrhujete COM.

  Tedy, že aplikace kromě grafického rozhraní většinou komunikují ještě pomocí objektového rozhraní, které se dá volat např. v PowerShellu (příkazová řádka, která pracuje s objekty). OK, to beru (ačkoli se mi nelíbí, že musím v každém programu pro Windows implementovat rozhraní dvě). Ale není pravda, že by to bylo silnější než příkazová řádka s rourou (která tedy není hodna posměchu).

  V COM rozhraní mám jeden velký program, který pracuje s vlastním dokumentem/stavem a já mu zasílám zprávy co s ním má dělat -- když mi nějaká funkce chybí mám smůlu. V UNIXu mám spoustu utilit, které si mezi sebou dokument/stav předávají zvenčí -- je snazší přidat novou funkci, ale musí být pevně stanovený a neměnný formát, nad kterým všechny utility pracují.
  Oba přístupy jsou ekvivalentní podobně jako je ekvivalentní objektové a funkcionální paradigma. Zčehož tedy plyne, že parsování se nevyhnete, ať už je to převtělené třeba do konverze mezi objekty.