Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Barevná 3D tiskárna je schopná míchat materiály od Stanislav Brabec - Zkuste myslet ekonomicky. Vezměte si obyčejný velkosériový plastový výrobek....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 2. 2014 19:01

  Stanislav Brabec

  Zkuste myslet ekonomicky.

  Vezměte si obyčejný velkosériový plastový výrobek. Takový. který vstřikolis vyrobí za dvě sekundy. I když lis s odladěnou formou stojí miliony, za rok vyrobí třeba 15 milionů kusů. Amortizace na kus je v desítkách haléřů, a vzhledem k tomu, že lisovat lze z levných plastů rovnou ze zásobníku s granulátem, jsou celkové náklady na výrobu v korunách.

  Proti tomu si postavte 3D tiskárnu. Pořizovací cena desítky tisíc je proti vstřikolisu velká láce. Formu nepotřebujete. Ale zde výhody končí.

  Doba tisku stejného výrobku je třeba hodina. Přepočteno na životnost 3D tiskárny a náklady na servis jsou to koruny amortizace na kus, při nepřetržité výrobě (na tu ovšem 3D tiskárna nestačí, potřebujete buď obsluhu, nebo automatický podavač). Nemůžete použít levný plastový granulát, musíte použít plastový drát. Ten je na 1kg výrazně dražší.

  Když si to sečtete, 3D tisk jako náhrada velkodistribuce a masové produkce vás vyjde dráž, než vstřikolis na druhém konci světa.