Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Bastlířské středy: technologie návrhu a výroby DPS od 2764 - A bude fanaticky prosazován nepoužitelný KiCAD nebo budou...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 11. 2015 19:40

  2764 (neregistrovaný) 2001:470:593b:----:----:----:----:----

  A bude fanaticky prosazován nepoužitelný KiCAD nebo budou připuštěny na milost i použitelné komerční EDA systémy?

 • 24. 11. 2015 10:29

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  S komerčními EDA systémy je trochu problém. Tedy ono obecně je s tím komerčním problém. Lákat nováčky prohlášením "kupte si XY, těch pár tisíc korun se vám brzo vrátí jako úspora za léky na bolest hlavy" moc nefunguje. Free verze těch komerčních nástrojů mívají zásadní omezení, která pokročilého uživatele moc netrápí, ale začátečníka naštvou (například omezení velikosti DPS - ostřílený harcovník na ten kousek dokáže vměstnat kde co, ale nováčkovi se tam pořádně nevejde ani LED s rezistorem). A zdaleka ne všichni nováčci splňují podmínky pro studentské licence.

  Situace je to neutěšená. KiCAD není zrovna dobrý nástroj, obzvláště pokud nováčkovi jen řeknete "KiCAD" a on si musí knihovny najít a stáhnout sám, případně si sám rovnou kreslit součástky. Ale je to docela malé zlo. Pokud nováčkovi dáte funkční instalaci (nástroj + pár otestovaných knihoven součástek), tak se s tím pracovat dá. Ať se pak sám rozhodne, zda s tím chce dělat dál, nebo si koupí něco komerčního.