Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Britové mají po Brexitu zablokovaných 81 tisíc domén .EU od Petr Soukup - Samozřejmě že to ale nemá smysl u nějakých...

 • 7. 1. 2021 19:58

  Petr Soukup

  Samozřejmě že to ale nemá smysl u nějakých velkých projektů, tam je potřeba to vyřešit lépe. Ale většina těch domén budou osobní malé projekty a to nikdy nikdo zkoumat nebude, leda že by evropská komise dostala další nesmyslný nápad.
  Ono totiž hraní si na byrokrata vždy něco stojí a vždy to odrazuje potencionální zákazníky, takže celkem jistě to nedělá někdo jen tak z nudy ale musí být k tomu donucen. A právě zde končí prozíravost politiků a úředníků.

  Určitě existují jistě placené služby, kdy dotyčný si doménu napíše na svoje jméno a adresu, ale fakticky s ní nechá disponovat původního majitele. Kdyby chtěl někdo něco prokazovat, formálně je vše v pořádku. Trestný čin propůjčení domény ještě naštěstí nikdo nevymyslel.
  Lze tak předpokládat, že většina těch zbylých domén jsou takové, o které už stejně nemá nikdo zájem.

  Podobná hra se hraje co se týče pevných telefonních čísel a prověřování adresy, kterou zákazník zadá. Nejbyrokratičtější stát na světě je Německo. Ve skutečnosti je tento typ byrokracie hodně dobrý k omezování konkurence a vždy je celkem dobře možné důkaz o adrese podvrhnout. Největší problém bývá jen jazyková bariéra. Další level je povinné skenování občanky, což nás nejspíše čeká, ale tomu se dá bránit armádou bílých koní (např. bezdomovci)- tak to chodí s telefonními čísly v Rusku. Tedy nekalé živly to vůbec nezastaví, jen to obtěžuje všechny ostatní. Vůbec se mi nelíbí tohle byrokratické směrování do Ruska pod vedení evropského sojuzu.