Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Britští úředníci: přejděte z Windows na Linux a ušetříte od Veterán - Pozor i ve zprávičce se píše „reakce nejmenovaného státního...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 7. 2010 20:37

    Veterán (neregistrovaný)

    Pozor i ve zprávičce se píše „reakce nejmenovaného státního zaměstnance“. To znamená, že to navrhl jeden člověk.
    Jinak ale tu úsporu nechápu. Jestli mám stávající funkční infrastrukturu, tak jek můžu ušetřit tím, že ji rozbourám a s náklady na přechod budu budovat novou. Kdyby se jednalo o výměnu techniky, tak je skutečně možno (po důkladné přípravě) ušetřit. Ale o to se v tomto případě nejedná. Je to jako když si koupím oběd ve slušné restauraci, nesním ho a z darovaných potravin si doma na své náklady uvařím, i když třeba o něco lepší jídlo.

  • 14. 7. 2010 21:31

    dustin (neregistrovaný)

    Proč by se mělo něco vyhazovat? Každý nakoupený SW po nějakých letech zastará a je potřeba se posunout dál. Ale jde o to se při přirozené obměně zařízení a systémů cíleně posouvat k OSS řešením. Nebo když Langerovo ministerstvo pár měsíců po návštěvě Balmera uzavřelo smlouvu s prostředníkem Fujitsu Siemens na nákup MS softu za 9mld (výsledky zrychleného výběrového řízení jsou volně přístupné na oficiálních serverech), neměla státní správa žádné IT? Byl to normální upgrade, který se již dal dlouhodobě směrovat do OSS řešení. Takto se vše posunulo zase o spoustu let za spoustu miliard. Mnichov taky přechází již spoustu let a postupně se mu to začíná dařit. A za pár let se ty reálné úspory projeví, protože se cíleně vyhýbají lock-inu. Ono to samozřejmě bolí a není to nic jednoduchého, občas se musí udělat kompromis, pokud není jiná cesta, ale dá se to.
    Úplně to samé řešíme v naší firmě. Ano, OpenOffice je boj, ale MS Office by byla cesta zpět. Samozřejmě pár lidí ji má, např. kvůli PPT prezentacím klientů. Ale používají ji jen v těchto případech. Ale pro grafika pracujícího na tištěných publikacích se musel zakoupit celý balík Adobe softů, protože OSS alternativy prostě ještě nejsou dostatečně produktivní a propracované. Ale dělá v tom jen jeden člověk, který výstupy sdílí s profi tiskárnou a náhledy posílá v PDF. A pak přijde brigádník a na své PC dostane ubuntu. Na to co dělá mu bohatě stačí a na všechny firemní systémy se dostane. A když potřebujeme vyměnit PC, stačí přehodit HDD, narozdíl od win, kde je to boj na spoustu hodin.
    Firemní informační systém – samozřejmě closed source s placenou podporou od dodavatele, ale multiplatformní. Pravda, v linuxu má mouchy, protože dodavatel používá prehistorické knihovny kylixu, ale tlačíme na něj, aby to vychytal. Takže účetní letos přešla z win na linux. Ano, byl to boj, stálo mě to spoustu dní času, protože ubuntu lucid je zabugovaná beta, ale postupně se to zlepšuje. A účetní si ihned zvykla používat virtuální plochy, zoomuje si obrazovku v compizu, když někomu něco potřebuje ukázat, připojuje se ke kompu z domácích win7 přes vpnku, nemá problém ubuntu používat.
    Tím jsem chtěl ukázat, že takový přechod trvá řadu let, nebude nikdy na 100%, ale musí se od začátku stanovit pravidla, která jej vůbec umožní.

  • 4. 8. 2010 12:03

    Kaacz (neregistrovaný)

    Souhlasím a nejvíc s tím závěrem. Mám také zkušenost, že pokud dám Linux se slušným desktopem člověku, který nepotřebuje nutně nenahraditelné Win aplikace, on je nakonec spokojenější, protože je to ergonomičtější a stabilnější. Nespokojeným tam stačí doinstalovat Pasiáns. :-)