Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Bulharsko: software placený státem musí být open source od Filip Jirsák - Stat nema sancu najat inu firmu na pridanie...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 7. 2016 8:47

    Filip Jirsák

    Stat nema sancu najat inu firmu na pridanie dalsej funkcionality. Ocita sa tak v neprijemnej situacii, kedy moze byt softverovou firmou vydierany. Volne zdrojove kody a povinnost sirenia zdrojovych kodov umoznia statu prijimat vyhodnejsie ponuky na udrzbu softveru a pridavanie dalsej funkcionality.
    Stát tu šanci má, a dnes se to v ČR obvykle dělá. Vlastníkem kódu totiž bývá právě stát. Vznikají z toho pak právě situace, kdy něco nefunguje, a nikdo za to neručí – původní dodavatel od toho dá ruce pryč, že v tom někdo dělal změny, a nový dodavatel tvrdí, že to je chyba v původním kódu.

    Aby to fungovalo tak, jak chcete, musel by stát mít především velmi kvalitní analytiky, a jenom by si nechával nakódovat přesně dané zadání. Jenomže tak to není, takže státu zbývají dvě možnosti – nechat si dodávat kompletní řešení (včetně analýzy), kdy dodavatel ručí za výsledek. Takhle to někde bývalo dříve, opensource na tom nic nezmění, a stát se ocitá v teoreticky nepříjemné situaci, protože stát nemá analytiky na danou oblast, a má je jenom ta jedna firma. Druhé řešení, které se používá dnes, je soutěžit o nejnižší cenu a soutěžit často, třeba každé dva roky. Stát v takovém případě nemá analytiky, firma do analýzy také nebude zbytečně investovat, když to za dva roky vyhraje někdo jiný, takže se dělají jen minimální nezbytné úpravy, aby to nějak splnilo zadání. To druhé řešení je zvráceným způsobem geniální, protože u něj technologický dluh vzniká ještě rychleji, než při běžném vodopádovém vývoji – tam se alespoň někdy udělá refaktoring, když už je to neúnosné.