Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Češi posedmé odmítli diakritiku v doméně .CZ od Filip Jirsák - Zavedení IDN bude něco stát. To je asi jediný...

 • 20. 12. 2019 14:45

  Filip Jirsák

  Zavedení IDN bude něco stát.
  To je asi jediný relevantní argument. Pak si ale můžeme odpustit tu komedii s tím, že CZ.NIC nejprve na háčkyčárky.cz vymaluje IDN v tom nejhorším světle, a pak se lidí zeptá, jestli to chtějí.

  Přinese to určité technické problémy - spousta systémů neumí dobře pracovat s IDN, spoléhají, že URI bude obsahovat jen určité znaky.
  Myslím, že tohle je problém především tady v kotlince. Ve světe už totiž IDN dávno funguje, jsou i IDN TLD – takže pokud s tím někdo nepočítá, problémy má už dávno. Před pár lety by to alespoň platilo opačně – zaveďme IDN, naše systémy tak na to budou připravené a budeme napřed. Dnes už ani tohle neplatí, dnes už se dá říct jediné – jsme několik let pozadu, mohli bychom to konečně zavést?

  Pak to přinese společenský změny. Dodnes někteří staromilci píší bez diakritiky. Diakritiku v URL veřejnost nezná, roky jim bylo vtloukáno, že se píše bez ní. Spousta lidí to přehlédne. V obchodní praxi to asi nezpůsobí problémy, firmy si zaregistrují obě varianty, minimálně na přechodné období, než si veřejnost zvykne.
  Což se ale neustálým odkládáním nijak nevyřeší. Vlastně se dnes řeší jediná věc – jestli IDN do Česka přinese CZ.NIC nějak organizovaně a tak, že se na to budou moci všichni připravit. A nebo jestli to udělá někdo jiný, jako marketingový tah – třeba někdo jako lepší.tv. A pak to najednou budou chtít všichni a bude se to zavádět překotně.

  Do toho musíte počítat s phishing útoky, které se dost pravděpdobně objeví. Budou zákeřnější než dnes?
  Nebudou, pokud se IDN zavede rozumně.

  To vše je na místě zvažovat, jakkoliv i já jsem příznivcem IDN v TLD CZ.
  Zvažovat, zda IDN ano či ne, mělo smysl před lety. Argumenty, že s IDN nastane konec světa, už jsou dávno vyvrácené. Dnes je na místě bavit se o tom, v jaké podobě IDN zavést – jaká má být přesně povolená abeceda, jak se k sobě mají chovat IDN a odpovídající ASCII doména, jestli se IDN mají platit zvlášť.