Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Češi posedmé odmítli diakritiku v doméně .CZ od KarelI - Tohle platilo vždy v IT a chápou to...

  • 20. 12. 2019 18:12

    KarelI

    Tohle platilo vždy v IT a chápou to lidi z IT a možná pár dalších. Ale BFU očekává, že když dá vyhledat něco s diakritikou či bez, tak dostane zhruba stejné výsledky (pomiňme případy, kdy varianta bez diakritiky má jiný význam). Stejně jako očekává, že to správně pochopí word, že to správně pochopí pošťák atd.
    Nyní jsme v situaci, že takový BFU při použití diakritiky v URL dostane vynadáno (alespoň v doméně, kterou používá nejčastěji) a nejspíš mu dojde, že to přece musí zadat bez háčků. Jenže se zavedením IDN nejen že nedostane vynadáno, ale vše bude fungovat skoro správně, adresa je napsaná jak má být, je tam zámeček, vše jako ho učili a stejně pošle heslo někam do háje. Prostě nejvypečenější chyták všech dob.

    Takže po všech těch poučkách, kam se má psát adresa, že má zkontrolovat jestli není jinde, že nemůže automaticky dosazovat či vynechávat www přijde nová poučka: spravili jsme web, takže odteď jsou "bazos" a "bazoš" různé věci a nikdo tě na to neupozorní. Opravdu si myslíte, že po tom všem co se laik naučil všechny ty složité a nelogické věci z IT toto ocení? Já to spíš vnímám jako nejrafinovanější past, kterou můžeme pro běžného uživatele nachystat.