Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Češi posedmé odmítli diakritiku v doméně .CZ od Filip Jirsák - k3dAR: Demagogie je to, co tvrdíte – já...

  • 28. 12. 2019 20:51

    Filip Jirsák

    k3dAR: Demagogie je to, co tvrdíte – já jsem nepsal nic o tom, že nemáte komentovat. Jenom jsem se podivil nad tím, že si někdo dá práci s tím, aby vymyslel a složitě popsal problém, ale už ho vůbec nenapadne, že na ten problém už je možná známé řešení, natož aby ho zkusil najít.

    kdyz stale vysi ve vzduch co kdyz si to nekdo nevlozi a nekdo jiny si mezitim diakritickou verzi domeny zaregistruje, dostalo by se mu erroru "čsob.cz nelze registrovat. ackoliv si vlastnik csob.cz nevlozit tuto diakritickou verzi do svejch dns zaznamu, veskere diakriticke varianty mu automaticky patri a jiny vlastnik je registrovat nemuze"
    V mé variantě nic takového ve vzduchu nevisí. Prostě si zaregistrujete ASCII doménu a k ní budete mít právo vložit do DNS zóny i záznamy pro IDN varianty. Takže kdyby chtěl někdo doménu čsob.cz, zkusí si zaregistrovat doménu csob.cz – a dopadne úplně stejně, jako kdyby si jí zkusil zaregistrovat dnes. Změna oproti dnešku by byla jenom v tom, že vlastnictví domény by navíc dalo dotyčnému subjektu právo do zónového souboru vložit záznamy nejenom pro danou vlastněnou doménu, ale i pro IDN domény, které jsou po odstranění háčků a čárek atd. identické s tou vlastněnou ASCII doménou. To mapování je jednoznačné, takže s tím není žádný problém.