Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Češi posedmé odmítli diakritiku v doméně .CZ od Filip Jirsák - Už jsem vám psal, že web háčkyčárky.cz není...

 • 29. 12. 2019 12:05

  Filip Jirsák

  Už jsem vám psal, že web háčkyčárky.cz není web s doplňujícími informacemi, je to (bohužel nepřiznaný) lobbing proti IDN. Bohužel ho opravdu provozuje CZ.NIC… Na tom webu jsou popsané výhradně ty nejhorší možné scénáře zavedení IDN, není tam uvedeno, že způsob zavedení IDN má CZ.NIC ve své moci a samozřejmě může zvolit méně hloupé scénáře než ty, které jsou na webu popsané – např. se může inspirovat u některé z mnoha národních domén v EU, které IDN zavedly.

  Kromě toho anti-IDN webu CZ.NIC pokud vím žádné oficiální stanovisko k zavedení IDN nevydal. CZ.NIC lobuje proti IDN, pak si nechá provést průzkum, kde jsou lidé „překvapivě“ proti IDN a tím to pro něj končí.

  Jde tedy pouze o jeden z moha způsobů, jak IDN zavést, a prezentoval jsem ho tady já, ne CZ.NIC. Prezentoval jsem ho už v předchozím komentáři, teď jsem to jen znovu zopakoval po té, co jste se ptal na věci, které jsou v rozporu s tím návrhem, který jsem popsal.

  Pokud vás zajímá, jak IDN zavést co nejhloupěji, přečtěte si ten web háčkyčárky.cz. Pokud chcete znát způsob, jak IDN zavést tak, aby to nikoho nepoškodilo, já jsem jednu z možností uvedl.