Hlavní navigace

Chrome 80 zpřísňuje pravidla pro cookies třetích stran, popup okna a použití HTTP

Sdílet

David Ježek
Chromium vs. Chrome

Další slibované klíčové novinky pro soukromí uživatelů na webu a jejich menší obtěžování stránkami přicházejí do čerstvého Chrome verze 80. Za prvé Chrome 80 ve výchozím nastavení povoluje stránkám používat pouze sušenky z vlastní stránky/domény, nikoli třetích stran. Provozovatelé webů mohou sušenky zvenku povolit v HTTP hlavičce.

Dále osmdesátka blokuje, resp. umožňuje deaktivovat otravná vyskakovací hlášení webů žádající typicky třeba povolení informovat vás o nových článcích či příspěvcích.

V neposlední řadě dochází k druhému kroku ve tříkrokovém procesu zákazu používání mixu HTTP a HTTPS obsahu na webových stránkách. Připomeňme, že prosincové Chrome 79 přineslo možnost si HTTP obsah ručně odblokovat. Nová verze 80 už automaticky přepíná audio a video obsah na HTTPS a pokud jej takto nepůjde načíst, zablokuje jej (uživatel má opět možnost si to odblokovat ručně). Obrázky načítané přes HTTP stále budou fungovat, ale prohlížeč bude indikovat nezabezpečený obsah na stránce. Budoucí verze 81 v tomto měsíci už bude obrázky automaticky převádět na HTTPS a pokud se nenačtou, zablokuje je. Dále zde najdeme spoustu novinek pro vývojáře, které jako vždy shrnuje Pete LaPage. Mimochodem došlo konečně třeba také na SVG favicony.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?