Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Chrome bude od verze 83 blokovat některá stahování po HTTP od Filip Jirsák - Ty otázky jsou myšlené vážně? Opravdu je potřeba...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 2. 2020 18:16

  Filip Jirsák

  Ty otázky jsou myšlené vážně? Opravdu je potřeba se ptát na takové triviality?

  Nepodpora HTTP bude vyřešena tak, že zařízení bude podporovat HTTPS. Konfigurace těchto zařízení se totiž neustále zjednodušuje a přibližuje uživateli – nejprve se nastavovala pomocí hardwarových propojek, pak přes sériový port, telnet, pak ActiveX v prohlížeči a dnes už jsou to často AJAXové nebo SPA webové aplikace. Prostě se využívá toho, co už má uživatel k dispozici. Když bude mít webový prohlížeč, který podporuje jen HTTPS, výrobci routerů se tomu přizpůsobí.

  Certifikát tam dám třeba od Let's Encrypt nebo od jiného vydavatele, který bude podporovat ACME protokol. K certifikátu je samozřejmě potřeba doména. Doménu může poskytnout výrobce toho routeru, jeho distributor nebo prodejce, poskytovatel připojení, poskytovatel dynamického DNS případně může mít uživatel svou vlastní doménu.

  Dříve například bylo běžné, že ISP poskytoval k připojení e-mailovou schránku a prostor pro malý web. Takže to není nic nového. Aspoň se zbavíme dalšího nesmyslu, totiž že lidé doma běžně používají IP adresy. Pokrok nezastavíte, a když už lidé zařízení při připojení do sítě musí pojmenovávat, třeba se v historicky krátké době dočkáme i toho, že budou moci pomocí těch jmen také se zařízeními komunikovat.