Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Chrome bude od verze 83 blokovat některá stahování po HTTP od Miroslav Šilhavý - Prohlížeč nemůže starost o bezpečnost koncové stanice přenechat...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 2. 2020 20:38

  Miroslav Šilhavý

  Prohlížeč nemůže starost o bezpečnost koncové stanice přenechat v rukou provozovatelů webu. Jeho úkolem je naopak chránit uživatele navzdory problémům jednotlivých serverů.

  Historicky je mnohokrát ověřeno, že jakákoliv regulace funguje krátkodobě pozitivně a dlouhodobě negativně. Navíc svádí k tomu regulovat víc a víc, až se ztratí pojem o tom, co je rozumná hranice. Níže Filip píše, že HTTP je minoritní - a to je přesně ten příklad posunutí hranic. HTTP nebylo minoritní do doby, než Google začal HTTPS de facto vynucovat. Vynucený stav ale už v očích některých povýšil na standard.

  Prosím uvědomme si, že "standard" není zákon. Standard je jen kodifikace stavu, který už existuje. Účelem standardů není hnát vývoj dopředu, ale pouze pomoc udělat pořádek v určité oblasti.

  U Googlu je navíc docela podstatné riziko, že to velkou měrou slouží jejich obchodním zájmům. Google dokáže změřit co děláme, na co se chceme koukat a co poslouchat. A že by ten samý Google neuměl své kroky s Chromem spočítat ve svůj prospěch?

  Musím ale uznat, že to mají vymyšlené hlavou. Uživatel chce "bezpečí" (ať už se za tím skrývá cokoliv). Technici, geekové mají technologické novinky rádi a pomáhají je prosadit (jsou to pěkné hračky pro velké kluky - myslím vážně). Bohužel, ti, co to platí (miliony malých firem, podnikatelů, jednotlivců) se k tomu nemají jak vyjádřit, protože v technických otázkách nemohou oponovat.