Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Chrome bude od verze 83 blokovat některá stahování po HTTP od Miroslav Šilhavý - @Filip Jirsák Stejně tak bychom mohli mít zbraně, které...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 2. 2020 0:04

  Miroslav Šilhavý

  @Filip Jirsák

  Stejně tak bychom mohli mít zbraně, které povolí vystřelit jen do vzduchu (nebo zakázat ostré patrony, vždyť můžou ublížit). Auta, co jezdí nejvýš padesátkou. Potraviny na příděl, protože přemíra cukrů a tuků škodí. Počítač, co se vypne, abyste se nepřepracoval.

  Naštěstí máme zbraně a každý z nás ví, že střílet na člověka je špatné. Auta dokáží zabít, ale dodržujeme předpisy. Potraviny si můžeme koupit zdravé i nezdravé a sedět u klávesnice durch několik dní a nocí. Každý má volbu, co a jak bude užívat.

  V každém oboru najdete "odborníky", kteří by nejradši svoji oblast řešili radikálně. Naštěstí ve většině oborů nemá nikdo takovou sílu, jako Google mezi prohlížeči, aby se mohl zachovat prasácky. Proto zde hovoříme o zneužití podstatné tržní síly.

  Zapomínáte zcela, že každý takový krok má své vedlejší efekty. Prohibice alkoholu v USA nesnížila společenské problémy, naopak umožnila na dlouhou dobu (dodnes) zakořenit silným mafiím. Gorbačovův pokus s alkoholem v SSSR nefungoval a přinesl další mrtvé, jak pálili samohonku (výbuchy destilačních kolon, metanol).

  Nepřirozený tlak Googlu na tato opatření může mít podobné následky. Namátkou: devitalizace konkurence. Únava klientů z problémů a jejich odchod do cloudu.

  Přitom stačilo dát provozovatelům webů do ruky nástroj (header), kterým by mohli pro svůj web toto chování vypnout (klidně formou opt-out). Historicky se to tak dělalo. Otázka není, jestli je HTTPS lepší, než HTTP. Otázka zní, proč Google zvolil tento postup?