Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Čína blokuje Instagram, vadí jí fotky z protestů v Hong Kongu od Lael Ophir - Děkuji za zprávy z Ruska, je to zajímavé...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 9. 2014 4:06

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Děkuji za zprávy z Ruska, je to zajímavé čtení :)

  1. No ne, v Hong Kongu chtějí demokratické volby. Z organizování protestů je proto potřeba nařknout zlé Američany, důkazy samozřejmě nejsou potřeba :). Mimořádně vtipné je házet špínu na Mortona Holbrooka III s tím, že je rozvědčík. Jednak je to bez důkazu (podle všeho je to kariérní diplomat). Ale hlavně prezident Putin byl 16 let tajným agentem KGB spolupracujícím s východoněmeckou Stasi.

  2. Jedná se o dobrovolný anonymní odběr vzorku slin a krve, a stejná akce byla realizována v letech 1973, 1986, 1996 a 2007. V ČR a zbytku Evropy vás může policista zastavit kdokoliv podle vlastního uvážení a odebrat vzorek slin, potu nebo krve pro kontrolu na alkohol a drogy. V USA je to naopak velmi komplikované díky čtvrtému dodatku ústavy. NHTSA se snaží prosadit legislativní změny, které by vedly k zavedení evropského modelu kontrolu řidičů, a sbírá k tomu tímhle způsobem statistické údaje. O sběru DNA nikde není ani zmínka.

  3. To je snůška nesmyslů. Například dobytí Japonska bez pomoci atomových zbraní by bylo nesmírně náročné díky fanatismu tamního obyvatelstva. Ohledně údajné pomoci US bolševikům i Hitlerovi - různé části amerického obyvatelstva měly různé názory, a podporovaly různé skupiny.

  5. V podobných textech zpravidla chybí zmínky třeba o "stěhování národů" nařízených Stalinem. Například původní tatarští obyvatelé Krymu byli v počtu cca 230000 lidí poslání do Střední Asie, a při deportaci jich polovina zemřela. Podobně byli přesídleny dohromady miliony Korejců, Němců, Japonců, Italů, Řeků, Estonců, Litevců, Litvanů, Číňanů atd. Za Chruščeva Švernikova komise napočítala skoro 20 milionů zatčených, z toho 7 milionů bylo zastřeleno, a zbytek skončil v koncentračních táborech. Z toho zbytku někteří zemřeli (počet je neznámý), a zbytek skončil na Sibiři, ve Střední Asii a na Dálném východě.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Forced_settlements_in_the_Soviet_Union

  Podobně se asi nehodí do krámu pakt Ribbentrop-Molotov, kdy Stalin uzavřel spojenectví s Hitlerem. Zato se hodí připomenout, že společnost IBM dodávala nacistům stroje na zpracování děrných štítků. Jo, objektivita musí být :)

  Podobně se v Rusku moc nemluví o hladomoru, který Stalin podle všeho záměrně rozpoutal na Ukrajině, a který zabil přes tři miliony lidí. Když pak Hitler zaútočil na Rusko, mnozí obyvatelé Ukrajiny naivně vítali německé vojáky jako osvoboditele, protože věřili, že hůř než za Stalina být už nemůže.

  Možná byste chtěl tvrdit, že za tohle přece není možné vinit dnešní Rusko. Proč bychom potom měli vinit třeba dnešní USA za to co provedli předkové tamních obyvatel s Indiány, a proč tedy celý ten tyátr v bodu 3?

  Za co je ovšem možné vinit dnešní Rusko je zřejmě doživotní vládnutí prezidenta-premiéra Putina (ve většině civilizovaného světa by to nedovolila ústava), násilné potírání opozice (včetně zavírání nepohodlných novinářů na psychiatrii - oblíbená taktika z dob SSSR), omezování svobody internetu (včetně nutnosti registrace bloggerů s více než 3000 čtenáři, týká se i Facebooku), omezování svobody slova (prakticky veškerá média jsou pod kontrolou vlády, nedávno prošel zákon o zákazu novin a TV stanic se zahraniční účastí), a samozřejmě masivní porušování mezinárodního práva (invaze na Krym, invaze do Gruzie, ruští vojáci na Ukrajině, vydírání cenou plynu).

  Myslím že Češi už udělali historickou zkušenost s orientací na východ :). Pokud ji chcete opakovat, nepřesouvejte na východ ČR, ale sebe ;)