Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Co způsobilo výpadek družicového navigačního systému Galileo v červenci od Zdenka B. - Dobrý den, prosím Vás, dokáže mi někdo vysvětlit, proč...

 • 8. 11. 2019 16:07

  Zdenka B.

  Dobrý den,

  prosím Vás, dokáže mi někdo vysvětlit, proč si družice průběžně (prakticky téměř v reálném čase) jednoduše a hlavně přesněji pomocí trilaterace ze signálu z pozemních stanic SAMY nepočítají vlastní polohu?! Vývojář Bert Hubert ve svém článku zmiňuje, že přesnost navigačního systému pochopitelně přímo závisí na znalosti přesné polohy družic "precision on earth will never be better than how precisely we know where the satellites in space are"

  Jinak řečeno, dle popisu systém Galileo určuje polohu družic pomocí pozemních stanic, které družice sledují, počítají parametry jejich drah (efemeridy) a následně několikrát za hodinu nové efemeridy uploadují do družic. Přijde mi mnohem jednodužší, logičtější, spolehlivější a především přesnější vysílat signály s přesným časem z pozemních stanic (radiomajáků), ze kterých by si družice samy svoji polohu průběžně počítaly (analogicky jako do dělá každý mobilní telefon či navigace ze signálů družic).

  Na tuto otázku se mi dosud nepodařilo najít uspokojivou odpověď. Mám na to vlastní teorii resp. myslím si, že odpověď znám, ale ráda bych se dozvěděla skutečný důvod od někoho zasvěceného. Předem děkuji.