Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Co způsobilo výpadek družicového navigačního systému Galileo v červenci od S. - Družice Galileo má sice 4 hodiny - jeden...

 • 11. 11. 2019 14:41

  S.

  Družice Galileo má sice 4 hodiny - jeden pár pasivních vodíkovych maserů a jeden pár Rb hodin - aktivní je ale vždy jen jedna dvojice Rb a H, druhá dvojice je vypnutá. Primární zdroj je vždy H-maser, Rb běží jako záloha v případě poruchy maseru. Pokud taková porucha nastane, povelem ze Země se přepne na Rb, aktivuje se druhá dvojice H+Rb, nastaví se a první dvojice se vypne.

  Ano, efemeridy se vztahují ke konkrétnímu času a mají omezenou platnost, ale polohu družice v požadovaný okamžik počítá až přijímač. V ICD je uveden postup, jak si má uživatel z přijatých parametrů vypočítat polohu družice odchylku hodin sám, ne jak to dělá družice, pokud tak vůbec činí.

  Nevím, jestli družice počítá svojí aktuální polohu nebo ne, ale rozhodně ji nevysílá. Ono to z principu ani nejde. Přenos efemerid trvá např. u GPS 30 sekund, celý almanach 12,5 minuty. Uživateli je aktualizace 1x za 30 s k ničemu. Pro představu, za tu dobu po dálnici ujedete více než 1 km.

  Proto až přijímač vypočítá okamžitou polohu družice a odchylku palubních hodin. Z nich vypočítá svoji polohu a odchylku času a tyto výsledky poskytuje uživateli každou sekundu, některé i 100x za sekundu. Tohle žádná družice neumí obsloužit. Vypočítat možná ale odeslat ani náhodou.