Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Čtvrtina uživatelů Google má k dispozici IPv6 od Miroslav Šilhavý - Problém zavádění IPv6 je, že zákazníkovi nic nepřináší....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2018 16:42

  Miroslav Šilhavý

  Problém zavádění IPv6 je, že zákazníkovi nic nepřináší. Žádnou novou službu, ne vyšší rychlost. Naopak přináší problémy. Tím pádem poptávka po IPv6 neexistuje a nekoná se ani onen pověstný hype.

  IPv6 potřebovala (a stále potřebuje) dojít do doby, kdy podpora v zařízeních bude stát efektivní nulu (příplatek za IPv6 zařízení nebude žádný oproti IPv4 only) a naopak cena IPv4 adresy vyroste nahoru. První předpoklad se už stává realitou, většina SOHO routerů i operačních systémů IPv6 podporuje a nestojí to ani kačku navíc. Druhý předpoklad ještě nenastal - fungovat na IPv4 je stejně levné, jako na IPv6, byť těch adres je neporovnatelně méně k dispozici.

  Tento stav nějakou dobu ještě vydrží. Zvyšování podílu IPv6 zároveň vede k částečnému uvolňování IPv4 adres a tím pádem k poklesu ceny za IPv4.

  Teď je nutné počkat do okamžiku, kdy penetrace IPv6 dosáhne určitého kritického bodu, kdy už se vendorům přestane vyplácet IPv4 podporovat úplně. To zajisté přijde, jen není jasné, jestli to bude za dva roky, pět nebo deset.