Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Datovou schránku má 300 tisíc Čechů, pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila od Miroslav Šilhavý - Šifrování či svěření do jedněch rukou je věc...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 7. 2021 12:45

  Miroslav Šilhavý

  Šifrování či svěření do jedněch rukou je věc politická. Mně třeba přijde rozumnější to rozjet s jedním subjektem, protože to přinese méně problémů. Následně se můžeme snažit o demonopolizaci.

  Identifikace subjektů jde dál, než když potřebujete poslat dopis. Orgány veřejné moci (OVM) k tomu mají přístup přes evidenci obyvatel. Přesnější hledání není k dispozici občanovi. Ten prostě musí adresáta znát, vědět, jak ho najít. Třeba podle ID datové schránky. Jakmile s ním jednou komunikujete, už znáte IDDS a je Vám jedno, jestli si změní jméno, nebo se přestěhuje. To mi přijde jako rozumný kompromis mezi užitelností a ochranou soukromí.

  Elektronické formuláře se docela uchytávají, čím dál víc úřadů je poskytuje. Datová schránka pak slouží jako prostředek pro ověření a odeslání. Datové schránky toto nijak neblokují, ale navíc umožnily občanům užívat dál písemnosti, aby nebyli nuceni silou k přechodu. Finanční správa nebo ČSSZ už ale víceméně vyžadují XML komunikaci a mají portály pro vytvoření z formulářů.

  Kdyby se hned zavádělo všechno to, co píšete, nepoužíval by to dnes prakticky nikdo.