Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Datovou schránku má 300 tisíc Čechů, pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila od Filip Jirsák - Mně třeba přijde rozumnější to rozjet s jedním...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 7. 2021 13:27

  Filip Jirsák

  Mně třeba přijde rozumnější to rozjet s jedním subjektem, protože to přinese méně problémů. Následně se můžeme snažit o demonopolizaci.
  Nemůžeme, když je to principiálně navržené tak, že to vyžaduje jedinou instanci systému.

  Identifikace subjektů jde dál, než když potřebujete poslat dopis. Orgány veřejné moci (OVM) k tomu mají přístup přes evidenci obyvatel. Přesnější hledání není k dispozici občanovi. Ten prostě musí adresáta znát, vědět, jak ho najít.
  OVM mají úplně to stejné vyhledávání, jaké má k dispozici občan. Další přístup k ID datové schránky není přes evidenci obyvatel, ale přes ROB (Registr obyvatel), kam ale nemají přístup všechny OVM, nejsou tam cizinci. Pro vyhledávání tam není o moc víc údajů, než v DS, např. to nejdůležitější – rodné číslo – tam není.

  To mi přijde jako rozumný kompromis mezi užitelností a ochranou soukromí.
  To je sice hezká teorie, ale úřad má povinnost používat datovou schránku, pokud ji adresát má. Když ji má a úřad to pošle poštou, soudy to pak shazují, že nebyl dodržen správní úřední postup.

  Elektronické formuláře se docela uchytávají, čím dál víc úřadů je poskytuje. Datová schránka pak slouží jako prostředek pro ověření a odeslání. Datové schránky toto nijak neblokují, ale navíc umožnily občanům užívat dál písemnosti, aby nebyli nuceni silou k přechodu.
  Jak to datové schránky blokovaly jsem popisoval v předchozím komentáři. Úřady, které měly elektronické formuláře už před 15 lety, tím byly potrestány. Sám jste to napsal – o něčem, co někde fungovalo už přes 15 lety, píšete, že „už se to docela uchytává“.

  Finanční správa nebo ČSSZ už ale víceméně vyžadují XML komunikaci a mají portály pro vytvoření z formulářů.
  Ano, mají portály, ovšem oba dva tyto úřady si prošly epizodou, kdy se snažily k tomu používat datové schránky, a použitelnost se výrazně zhoršila oproti předchozím portálům.

  Kdyby se hned zavádělo všechno to, co píšete, nepoužíval by to dnes prakticky nikdo.
  Čím jsme tak specifičtí, že tady nemůže fungovat to, co funguje v okolních státech? Legislativu o elektronických podpisech jsme měli mezi prvními v Evropě, kde jsme v elektronizaci veřejné správy dnes? Někde na chvostu…