Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Datovou schránku má 300 tisíc Čechů, pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila od Miroslav Šilhavý - Legislativu o elektronických podpisech jsme měli mezi prvními...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 7. 2021 14:52

  Miroslav Šilhavý

  Legislativu o elektronických podpisech jsme měli mezi prvními v Evropě, kde jsme v elektronizaci veřejné správy dnes? Někde na chvostu…

  Nemyslím si, že za to mohou datové schránky. Elektronický podpis jsem měl hned v začátcích, přesto ho spousta úřadů neuměla zpracovat. Nebo uměli, ale báli se - a co si budeme povídat, pokud po úředníkovi chcete, aby nedělal naschvály, tak raději zaběhnete na úřad, než mu vysvětlovat, že musí.

  Další ránu tomu daly výklady např. notářské komory, která nedoporučila uznávat el. podpis rovnocenný notářskému ověření, s vysvětlením, že v mnoha případech notářská práce spočívá i v tom, že ověřuje skutečnou identitu podepisujícího a ověřuje i jeho svobodnou vůli. Toto vysvětlení má svoji vnitřní logiku, ale dost efektivně to zničilo elektronické podpisy.

  Dodnes někteří advokáti odmítají elektronické verze dokumentů - vyžadují konvertovanou. Dokonce někteří odmítají si konverzi provést sami, prostě chtějí lejstro.

  Těch překážek v elektronizaci je prostě spousta, a zdaleka nejsou jen technického charakteru. Teprve teď přichází doba, kdy si dostatek lidí všímá toho, že to jsou docela fajn technologie a jsou ochotní přemýšlet o jejich vyšším využívání. Dovoluju si tvrdit, že právě to mezidobí přerodu pomohly překonat právě datové schránky.