Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Datovou schránku má 300 tisíc Čechů, pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila od Filip Jirsák - Pro zahraničí ani smysluplné řešení neexistuje. Ani v...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 7. 2021 16:15

  Filip Jirsák

  Pro zahraničí ani smysluplné řešení neexistuje. Ani v rámci Evropy. To DS nebrzdí.
  Elektronický podpis. V rámci EU kvalifikovaný a musí ho každý uznávat povinně z eIDASu. Mimo EU možná uspějete spíš s certifikátem od Thawte, GlovalSign apod., ale pořád je to stejná technologie, akorát pořídíte jiné certifikáty.

  Stoprocentně bych považoval za dobré, aby aspoň každá firma musela přijímat komerční datové zprávy. Je otravné, když ani leckteré pojišťovně či bance nemohou poslat dokument jinak, než poštou, nebo zaběhnout do zúžující se sítě poboček.
  Můžete jim to poslat e-mailem, elektronicky podepsané. Kterékoli firmě v EU. Otravné je používat specifické české řešení, které nemá oproti tomu celosvětovému žádné výhody, jenom spoustu nevýhod.

  Mimochodem, jedna z opravdu dobrých věcí na DS je právě to, že u nich lze pracovat s garantovaným doručením.
  Ne, to není jedna z dobrých věcí, to je jediná věc, kterou mají DS navíc oproti e-mailu. Jenže se to dalo zařídit i jinak. Navíc to funguje jen vůči veřejné správě, když nečiníte podání ale zasíláte běžnou zprávu, neplatí fikce doručení (změní to až DEPO). Navíc kvůli tomu nelze automatizovaně rozhodnout, kdy byl dokument doručen – záleží na povaze dokumentu, zda se uplatňuje fikce doručení nebo ne.

  Tohoto by se třeba bez DS dosahovalo těžko.
  Třeba německý De-Mail to umí a nepotřebují k tomu žádný centralizovaný systém. (Mimochodem, De-Mail je kritizován za to, že end-to-end šifrování je jen volitelné, není povinné. Srovnejte s DS, kde je zakázané.) Navíc „Služba elektronického doporučeného doručování“ je jedna ze služeb vytvářejících důvěru dle eIDASu, takže tyhle služby bude možné používat v rámci celé EU.