Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Datovou schránku má 300 tisíc Čechů, pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila od Lukas1500 - Když někdo získá přístup k privátnímu klíči vašeho...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2021 14:41

    Lukas1500

    Když někdo získá přístup k privátnímu klíči vašeho certifikátu pro elektronický podpis spíš odpovídá tomu, když někdo napodobí nebo okopíruje váš vlastnoruční podpis.
    Jak to chápu já, tak když někdo získá můj privátní klíč bude s ním vytvořený el. podpis nerozeznatelný od el. podpisu, kterým bych se podepsal já. Zkrátka to tlačítko "Podepsat" pak může stisknout kdokoliv. Zatímco když někdo napodobí nebo okopíruje vlastnoruční podpis, bude to pokaždé jen napodobenina a ve většině případů to znalec pozná. U zcizeného privátního klíče to znalec nepozná nikdy (snad jedině podle nepřímých důkazů, že třeba podepisovaná osoba v době podpisu prokazatelně dělala něco jiného). Je to tak?
    Proto mi to spíše připomíná tu pečeť (s tím rozdílem, že z pečeti nelze ověřit zda nedošlo ke změně dokumentu, což u ručního podpisu také ne). Mimochodem pečeť snad může být také osobní, ne?